Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Aloo palak

Aloo palak
Aloo palak z dodatkami

Aloo palak

Aloo palak powstaje z ziemniaków i ze szpinaku. Potrawa jest jarska, a pozostałymi składnikami są cebula, czosnek, chilli oraz przyprawy. Aloo palak jest jednym z najpopularniejszych wegetariańskich dań pochodzących z kuchni indyjskiej. Jego lekkość czyni go idealnym dodatkiem do innych potraw.

Czym jest aloo palak?

Aloo palak powstaje z połączenia dwóch zasadniczych składników, czyli szpinaku i ziemniaków. Ostrości dodaje potrawie chilli, a także cebula i czosnek. Całość podkreślona jest przyprawami takimi jak imbir, kurkuma, kmin rzymski i kolendra. Danie jest wegańskie, ale czasami występuje w nim dodatek śmietany i ghee, więc można określić, że aloo palak to potrawa wegetariańska.

Jak przygotowuje się aloo palak?

Przygotowując aloo palak należy rozpocząć od ziemniaków, które gotuje sie na półtwardo. Następnie dusi się imbir, czosnek i cebulę, a później dodaje do nich szpinak i gotuje całość. Po ugotowaniu należy usmażyć kmin, dodać do niego szpinak z przyprawami oraz ugotowane wcześniej ziemniaki i dusić wszystkie składniki. Potrawa przyjmuje konsystencję gęstego przecieru i cechuje się zielonym zabarwieniem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć aloo palak?

Aloo palak nie jest raczej samodzielnie podawaną potrawą. Bardziej przekąską lub częścią składową posiłku. W Indiach aloo palak podaje się na jednym talerzu razem z innym warzywnym curry, ryżem i sosem np. mango chutney. Danie można podawać też jako swego rodzaju ciepłą sałatkę i łączyć w potrawie np. z ryżem i kurczakiem tandoori.

Podobne dania

Zainteresowani smakiem aloo palak mogą spróbować także innej potrawy ze szpinakiem, czyli palak paneer albo aloo gobi, w którym zamiast szpinaku występuje kalafior. Warte zainteresowania jest także danie takie jak chana masala, czyli curry z ciecierzycą. Chana masala i aloo palak łączy podobne zabarwienie.

Ciekawostki na temat aloo palak

1. Aloo palak w Nepalu znane jest pod nazwą daal bhat.

2. Podobno aloo palak smakuje najlepiej, jeżeli je się je ręką i to koniecznie prawą.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Aloo palak w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy