Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gulab Jamun

indyjskie pączki Gulab Jamun
Gulab Jamun

Gulab Jamun

Gulab jamun to deser z mlecznej masy przypominający pączki. Potrawę przygotowuje się z cukru i zsiadłego mleka oraz smaży na głębokim tłuszczu. Danie jest bardzo popularne na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych.

Czym jest gulab jamun?

Gulab jamun jest popularnym daniem kuchni indyjskiej, które powstaje z mleka, cukru, mąki oraz syropu różanego. Ze składników tych wyrabia się gęste ciasto. Danie gulab jamun przygotowywano już w średniowieczu, a swój początek miało w potrawie, którą przywieźli do Indii perscy najeźdźcy. Nazwa gulab jamun wywodzi się z perskiego „gol”, co oznacza kwiat i „āb”, które oznacza wodę, ale w tym kontekście syrop różany. Natomiast „jamun” odnosi się do indyjskiego owocu.

Gulab jamun występuje w kilku różnych wersjach. Poszczególne odmiany różnią się od siebie wielkością, kolorem i wykorzystanymi składnikami.

Jak przygotowuje się gulab jamun?

Tradycyjnie ciasto na gulab jamun przygotowuje się ze zsiadłego mleka lub mleka w proszku, a także z ghee (klarowanego masła), syropu różanego, cukru lub syropu klonowego oraz odrobiny mąki i proszku do pieczenia. Ze składników tych wyrabia się gładką masę, którą kucharz formuje w kulki i wrzuca na głęboki tłuszcz. Po usmażeniu gulab jamun zamacza się w gorącym syropie cukrowym.

Przygotowując gulab jamun należy gotować zsiadłe mleko przez wiele godzin tak, by maksymalnie odparowało i zgęstniało. Dodatkiem smakowym jest często kardamon.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć gulab jamun?

Do gulab jamun warto zamówić orzeźwiający napój lub po prostu herbatę. Potrawa może być wspaniałym deserem po daniach takich jak butter chicken czy kurczak tikka masala.

Deser może być podawany zarówno na zimno, jak i na gorąco.

Podobne dania

Kuchnia indyjska słynie z prostych i bardzo słodkich deserów. Daniem podobnym do gulab jamun jest w Indiach z pewnością kulfi, czyli indyjskie lody. Niemniej jednak warto spróbować też chińskich ciasteczek mooncake.

Ciekawostki na temat gulab jamun

1. Gulab jamun zajmuje bardzo ważne miejsce w kulinarnej tradycji Indii. Danie to spożywa się przy okazji ważnych okoliczności, takich jak urodziny, wesela, święta czy oficjalne spotkania.

2. Pączuszki są nasączane w syropie cukrowym aż przez godzinę. To sprawia, że mocno go chłoną i stają się bardzo słodkie.

3. Gulab jamun jest w Indiach tak popularne, że w sklepach sprzedaje się gotowe kulki ciasta, które wystarczy tylko usmażyć lub po prostu podgrzać.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gulab Jamun w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy