Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chana masala

Chana masala
Chana masala z dodatkami

Chana masala

Chana masala to wegetariańska wersja curry. Potrawa cechuje się bogactwem przypraw, a także czerwonym, gęstym sosem. W chana masala znajduje się przede wszystkim cebula, ciecierzyca, imbir, kmin, a także pasta pomidorowa.

Czym jest chana masala?

Chana masala to rodzaj indyjskiego curry z ciecierzycą. Potrawa jest popularna przede wszystkim w Indiach i w Pakistanie. Chana w nazwie oznacza właśnie ciecierzycę. Danie składa się z samych warzyw i przypraw, ale jest bardzo aromatyczne i przygotowuje się je w wielu różnych wersjach. W skład chana masala wchodzi cebula, ciecierzyca, kmin, kolendra, imbir, papryczki chilli, fasola mung i kolendra.

Jak przygotowuje się chana masala?

Przygotowanie chana masala rozpoczyna się od zeszklenia cebuli, czosnku, imbiru i kminu. Do przysmażonych składników kucharz dodaje kolendrę, przyprawę garam masala i paprykę. Całość zaprawia się pomidorami z puszki, wzbogaca o fasolę mung i ciecierzycę, a następnie dusi. Pod koniec szef kuchni wyważa smak. W razie potrzeby zaostrza całość chana masala lub dodaje do niego cukier, by danie było słodsze i delikatniejsze. Sekretem dobrego chana masala jest balansowanie na granicy słodkiego i pikantnego smaku.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć chana masala?

Danie chana masala podaje się z chlebkiem naan, z pitą albo z ryżem basmati. Dekoracje stanowi obowiązkowo świeża kolendra.

Podobne dania

Chana masala jest daniem wegetariańskim, ale bardzo podobnym do kurczaka tikka masala lub do butter chicken, czyli kurczaka maślanego. Obie wersje curry z kurczakiem mają podobną konsystencję i taki sam kolor jak chana masala.

Ciekawostki na temat chana masala

1. Cebula, czosnek i imbir do chana masala powinny być smażone tak długo, aż wypełnią pomieszczenie charakterystycznym zapachem. Dopiero wtedy kucharz ma pewność, że danie będzie wystarczająco aromatyczne.

2. Jeżeli klient życzy sobie delikatne chana masala, kucharz dodaje do curry mleko kokosowe.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chana masala w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy