Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kulfi

Kulfi na patyku
lody Kulfi

Kulfi

Lody kulfi to jeden z największych przysmaków kuchni indyjskiej. Słodki deser kulfi przygotowuje się z mleka oraz doprawia cukrem, kardamonem i szafranem.

Czym jest kulfi?

Deser kulfi wywodzi się z kuchni Mongołów. Jest daniem cesarskim, a to sprawia, że przypisuje mu się w Indiach ogromne znaczenie. Nazwa deseru wywodzi się od perskiego słowa oznaczającego zadaszony kubek. Tradycyjnie kulfi serwowane były w bardzo gorące dni i miały przynieść ochłodę ciału. Lody kulfi przyprawia się aromatycznymi przyprawami – szafranem i kardamonem i serwuje w bardzo atrakcyjny sposób. Gotową masę umieszcza się w różnokształtnych foremkach.

Kulfi są popularne nie tylko w Indiach, ale także w Bangladeszu, na Sri Lance, w Nepalu, Birmie i w Afganistanie. Deser jest bardzo gęsty i kremowy, a w niektórych przypadkach przygotowuje się go z owocami takimi jak mango, awokado czy truskawki. Cechą charakterystyczną kulfi jest brak kryształków lodu. Dzieje się tak dlatego, że deser ma dużą zawartość tłuszczu oraz mało wody. Jest natomiast bardzo puszysty, co odróżnia go od naszych lodów.

Jak przygotowuje się kulfi?

Żeby zrobić kulfi, należy podgrzewać mleko tak długo, aż zostanie go tylko 30%. Taki sposób przygotowania jest tradycyjnym i zdecydowanie najlepszym. W niektórych przypadkach dla uproszczenia produkcji kulfi wykorzystuje się mleko w proszku albo śmietankę, ale najlepsi kucharze wiedzą, że idealne lody powstają tylko ze świeżego mleka. Kiedy zostanie ono odparowane do połowy, dodaje się do rondla orzechy, cukier, szafran i kardamon. Dalej zmniejsza się objętość, aż masa całkowicie zgęstnieje. Później wystarczy już tylko schłodzić lody i przełożyć je do foremek.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kulfi?

Kulfi można porcjować łyżką do lodów albo chłodzić w foremkach. To, jaki kształt przybierają lody, zależy przede wszystkim od miejsca ich podawania. Ważna jest natomiast dekoracja deseru. Należy go posypać orzechami, prażonymi migdałami albo udekorować owocami, np. mango. Deser jest tak słodki, że z pewnością warto zamówić do niego coś do picia.

W indyjskich restauracjach kulfi podawane jest na pięknych talerzykach, natomiast wersja
„bazarowa” serwowana jest na patyku lub w liściach.

Podobne dania

Kuchnia indyjska obfituje w bardzo słodkie desery na bazie mleka. Z pewnością warto spróbować też gulab jamun, czyli deseru w formie pączków. Jeżeli chcemy ugasić pragnienie, to indyjscy kucharze proponują także lassi, czyli jogurtowy napój z chili.

Ciekawostki na temat kulfi

1. Kulfi ma ok. 540 kcal w 100 gramach.

2. Doskonałym dodatkiem do kulfi jest syrop różany.

3. W niektórych przepisach gotową masę mrozi się, a następnie miksuje i mrozi ponownie.

4. W Polsce sprzedawców lodów nazywamy lodziarzami, natomiast w Indiach nazywani są oni kulfiwalas.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kulfi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy