Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Seekh kebab

Seekh kebab
indyjski Seekh kebab

Seekh kebab

Seekh kebab to grillowana jagnięcina w postaci podłużnych kotletów. Seekh kebab powstaje z mielonego mięsa z dodatkiem cebuli, kolendry i przypraw. Danie jest proste, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i właściwej obróbki termicznej. W idealny seekh kebab trzeba włożyć mnóstwo serca i kulinarnej pasji.

Czym jest seekh kebab?

Seekh kebab to kebab z jagnięciny z cebulą, kolendrą, przyprawą garam masala, pastą czosnkowo-imbirową, a także masłem, chili i sokiem z cytryny. Potrawa wywodzi się z północy Indii i tam też jest najpopularniejsza. Pierwszy człon nazwy, czyli seekh oznacza w językach hindi i urdu „szpikulec do opiekania”. To właśnie na tych szpikulcach oblepia się mieszankę mięsa jagnięcego i przypraw, a następnie całość piecze w piecu tandoor.

Jak przygotowuje się seekh kebab?

Tradycyjny seekh kebab przygotowuje się wyłącznie z jagnięciny. Jednakże w niektórych przepisach występuje mielona wołowina. Mięso miesza się z posiekaną cebulą i kolendrą, a także z jajkiem i przyprawami. Niekiedy mięso mieli się już razem z przyprawami, żeby całość doskonale się ze sobą zgrała. Następnie nadziewa się mięso na szpikulce i grilluje. W niektórych lokalach seekh kebab przygotowywany jest w piekarniku lub na patelni na drewnianych wykałaczkach.

Kotlety mogą mieć różną długość i grubość. Czasami są to długie i cienkie paluszki. W innych przypadkach natomiast mają kształt bardziej owalnych kotlecików.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć seekh kebab?

Danie seekh kebab jest bardzo aromatyczne i mocno doprawione. Dlatego idealnie będzie je połączyć z czymś delikatnym, co złamie zdecydowany smak jagnięciny. Świetnym dodatkiem do seekh kebab będzie raita, czyli dip z ogórkiem, jak również któreś z wegetariańskich curry kuchni indyjskiej czy kapusta z warzywami. Kebab będzie smakował też dobrze z bulionem lub z zupą pho oraz z chlebkiem naan i innymi odmianami indyjskiego pieczywa.

Jeżeli seekh kebab był przygotowywany na szpikulcach, to mięso zdejmuje się z nich przed podaniem. Jeżeli na wykałaczkach lub bambusowych patyczkach, mięso układane jest na talerzu razem z nimi, aby można było samodzielnie zdjąc z nich porcję.

Podobne dania

Seekh kebab ze względu na sposób przygotowania podobny jest do kurczaka tandoori. Jego również przygotowuje się w piecu tandoor. Jeżeli chodzi natomiast o potrawy z jagnięciny, to kuchnia indyjska proponuje w takim przypadku rogan josh, czyli mięso jagnięce z jogurtem i chili.

Ciekawostki na temat seekh kebab

1. Idealny smak seekh kebab gwarantuje wyłącznie wykorzystanie pieca tandoor i pieczenie mięsa na węglu drzewnym.

2. Seekh kebab bywa czasami mylony z potrawą shish kebab. Ta drugie danie to turecka odmiana kebaba. Przygotowuje się ją z wołowiny, z dodatkiem jogurtu i z większą ilością przypraw.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Seekh kebab w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy