Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kurczak tandoori

Kurczak tandoori
Kurczak tandoori z dodatkami

Kurczak tandoori

Kurczak tandoori to danie, którego sekret tkwi w przyprawach. Indyjscy kucharze potrafią wyczarować z prostego kurczaka potrawę, która łączy w sobie wiele smaków. Kurczak tandoori swoją oryginalność zawdzięcza marynacie i jogurtowemu sosowi.

Czym jest kurczak tandoori?

Kurczaka tandoori zrodziła kuchnia indyjska. To tam właśnie popularne są wszelkiego rodzaju curry z kurczaka. Jednym z nich jest właśnie kurczak tandoori. Danie jest połączeniem mięsa z kurczaka, jogurtu oraz przypraw takich jak czosnek, kolendra, chili, garam masala i tandoori masala. Cechą charakterystyczną kurczaka tandoori jest wyjątkowa soczystość. Mimo że mięso piecze się bez skóry, to kurczak nie wysycha.

Kurczak tandoori powstał w Delhi w restauracji Moti Mahal Deluxl. Stamtąd pochodzi również przepis na butter chicken, czyli kurczaka w maśle, śmietanie i jogurcie. Kurczak tandoori podawany w indyjskich restauracjach cechuje się intensywną czerwoną barwą, którą zawdzięcza specjalnemu barwnikowi. Czasami za kolor ten odpowiada też mielona papryka. Potrawa jest popularna nie tylko w Indiach, ale też na całym kontynencie azjatyckim oraz w Wielkiej Brytanii. Kurczak podawany jest jako samodzielne danie, ale czasami stanowi też składnik innych potraw.

Jak przygotowuje się kurczaka tandoori?

Przygotowanie kurczaka tandoori zaczyna się od marynowania mięsa. W skład marynaty wchodzą olej z gorczycy, cebula, kozieradka, czosnek, imbir, garam masala, tandoori masala, kmin oraz sok z cytryny. Po wymieszaniu całości dodaje się jogurt i odstawia mięso do zamarynowania. Kiedy przejdzie wszystkimi dodatkami, piecze się je lub grilluje do miękkości.

Do kurczaka tandoori wykorzystuje się najczęściej udka, ale można go przygotować także z piersi kurczaka. Ogólnie sama nazwa tandoori odnosi się do potraw, które w Indiach przygotowuje się tradycyjnie w piecu tandoor, a także do mieszanki przypraw, która jest skomponowana specjalnie do tych dań.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kurczaka tandoori?

Kurczak tandoori smakuje najlepiej, jeżeli posypie się go świeżo posiekaną kolendrą i poda z brązowym ryżem lub kuskusem. Idealnym dodatkiem do kurczaka tandoori jest raita, czyli jogurtowy dip z miętą i ogórkiem. Mięso świetnie komponuje się też z prawdziwą indyjską pitą.

Kurczaka tandoori tradycyjnie serwuje się jako przystawkę, ale bywa też daniem głównym. Potrawa zyskała taką sławę, że jest obowiązkowa na większości oficjalnych bankietów i traktowana tak poważnie, jak chińska zupa z płetwy rekina.

Podobne dania

Smakosze kurczaka po indyjsku mogą spróbować także butter chicken, czyli kurczaka maślanego bądź kurczaka tikka masala. Obie te potrawy podawane są w formie curry z sosem, ale to butter chicken przyprawiany jest tak samo kurczak tandoori.

Ciekawostki na temat kurczaka tandoori

1. Kurczak tandoori jest pieczony obowiązkowo bez skóry.

2. Indyjscy kucharze dodają czasami do marynaty czerwony barwnik, by mięso nabrało odpowiedniego koloru.

3. Przed pieczeniem oczyszcza się mięso z marynaty i wyrzuca ją. Danie chicken tandoori to samo mięso.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kurczak tandoori w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy