Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Char siu

char siu
Char siu na talerzu

Char siu

Char siu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych potraw kuchni chińskiej. Wieprzowina char siu to smak marynowanego i pieczonego mięsa, a także zapach orientalnych przypraw i kwintesencja kunsztu chińskich kucharzy. Poznaj char siu – sztandarowe mięsne danie Chin.

Czym jest char siu?

Wieprzowina char siu to kantońskie danie, które swoją nazwę wzięło od tradycyjnego sposobu przygotowywania mięsa. Mięso nabija się na specjalne szpikulce (widelce) i piecze. Stąd też char siu, gdzie „char” to widelec, a „siu” piec. Potrawa wydaje się prosta, ale proces jej przygotowania jest długotrwały i składa się z dwóch etapów: marynowania i odpowiedniego sposobu pieczenia.

W Chinach kawałki wieprzowiny char siu wiszą w restauracyjnych oknach i dosłownie przyciągają gości. Danie to powstało na południu Chin, ale bardzo szybko rozprzestrzeniło się nie tylko po kraju, ale też po kontynencie azjatyckim. Podczas przygotowania tej potrawy celem kucharza jest nadanie mięsu krwistoczerwonego koloru, który czasami „podkręca się” naturalnymi barwnikami, przykładowo sokiem z czerwonych buraków.

Jak przygotowuje się char siu?

Największym sekretem idealnego char siu jest odpowiednio zamarynowane mięso. Przed upieczeniem marynuje się je w mieszance sosów (hoisin i sojowego), wina ryżowego, cebuli, a także miodu i przyprawy 5 smaków. To właśnie za sprawą marynaty mięso zyskuje ciemnoczerwony kolor i bardzo specyficzny smak. Wieprzowinę marynuje się od kilku do 24 godzin. Przed marynowaniem kroi się je w cienkie paski lub grubsze steki a temperaturę i długość pieczenia dostosowuje do wielkości kawałków mięsa.

Sposobów przygotowywania char siu jest wiele. Niektóre restauracje serwują mięso obsmażone przed upieczeniem. Inne natomiast pieką je z parą wodną, by pozostało soczyste. Różnice polegają też na rodzaju wykorzystanego mięsa. W zależności od lokalu może być to „polędwiczka” wieprzowa, szynka, karkówka, a nawet żeberka.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć char siu?

Wieprzowina char siu najlepiej smakuje podawana z ryżem. Ryż jest wręcz idealnym dodatkiem do pieczonego mięsa, gdyż pozwala potrawie na zaprezentowanie się w pełnej krasie. Często też podaje się ją z makaronem cha siu mein lub bułeczkami cha siu bao (bao nadziewanymi char siu). Co ciekawe, w odróżnieniu od większości chińskich dań, char siu podaje się bez sosu.

Przypatrując się kawałkom mięsa, można zauważyć, że jest ono „podźgane”. Jest to całkowicie naturalny efekt właściwego przygotowywania char siu. Dzięki dźganiu mięsa marynata może je dokładniej przeniknąć, co gwarantuje lepszy efekt smakowy.

Podobne dania

Miłośnicy char siu powinni spróbować lo mein – pszenny makaron z mięsem, wieprzowinę po seczuańsku lub wietnamskie danie bun cha.

Ciekawostki na temat char siu

1. Char siu jest znane również w Japonii (jako yakibuta), a także na Hawajach.

2. Wieprzowina char siu to samodzielne danie, ale bywa też wykorzystywana jako składnik innych potraw.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Char siu w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy