Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Rogan Josh

Rogan Josh
Rogan Josh z kolendrą

Rogan Josh

Rogan josh jest popularnym daniem kuchni indyjskiej, w którym wykorzystuje się ghee, czyli sławne klarowane masło indyjskie. Bazą dania jest mięso jagnięce. Potrawę przygotowuje się na wiele sposobów, a każdą z odmian cechuje inny wygląd.

Czym jest rogan josh?

Rogan josh pochodzi z kuchni kaszmirskiej. Danie jest inspirowane kuchnią perską, a pierwowzór potrawy wywodzi się prawdopodobnie z kuchni Wielkich Mogołów. Rogan josh to mięso pieczone z dodatkiem ghee, czyli sklarowanego masła. Nazwa dania oczywiście nie jest przypadkowa, ponieważ rogan w języku farsi to właśnie ghee, natomiast josh to „gorący”. Sekretem rogan josh jest nie tylko masło, ale i odpowiednia metoda obróbki termicznej, a także dodatek orientalnych przypraw.

Tradycyjne rogan josh to danie z mięsa koziego lub jagnięcego z masłem ghee oraz kardamonem, imbirem, asfetydą, kaszmirskim chili (świeżym lub w proszku), kolendrą i jogurtem. We współczesnej wersji rogan josh wykorzystuje się dodatkowo cebulę, czosnek i pomidory oraz bazuje się na innych rodzajach mięsa.

Jak przygotowuje się rogan josh?

Indyjscy kucharze smażą przyprawy aż wydobędą z nich aromat, a następnie kroją mięso na duże kawałki i wrzucają je na patelnię, smażąc dalej, aż całość się zrumieni. Następnie do mięsa dodaje się imbir i chili, sól oraz jogurt. Całość podlewa się lekko wodą i dusi do miękkości. Powstałe danie ma czerwone zabarwienie, co jest wynikiem dodatku chili. W tych lokalach, w których rogan josh przygotowuje się w wersji delikatniejszej, czerwony kolor uzyskiwany jest poprzez dodatek pomidorów.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć rogan josh?

Danie rogan josh powinno być gęste, ale nie można przesadzić z odparowywaniem sosu. Powinno go pozostać dość dużo, by można było maczać w nim pieczywo, np. chlebek naan. Idealne rogan josh ma intensywny ziołowy zapach, ale kiedy pachnie gorzko, oznacza to, że przyprawy były smażone zbyt długo.

Potrawa jest dość ostra, dlatego doskonale komponuje się z delikatnymi dodatkami. Będzie świetnie smakować przykładowo z raitą, czyli jogurtowym dipem popularnym w kuchni indyjskiej. Można ją podawać również z ryżem basmati.

Podobne dania

Roger josh jest potrawą bardzo podobną do vindaloo, czyli curry z wieprzowiny, a także do chicken korma. W przypadku chicken korma w przepisie również wykorzystuje się jogurt oraz ghee. Różnica polega jednak na tym, że mięso na chicken korma marynuje się przed smażeniem.

Ciekawostki na temat rogan josh

1. Wiele składników, które występują w rogan josh, zostało wprowadzonych do kuchni indyjskiej przez Mogołów. To oni przywieźli ze sobą produkty takie jak jogurt, masło, kardamon czy cynamon.

2. Potrawa rogan josh często posypywana jest przed podaniem przyprawą garam masala.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Rogan Josh w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy