Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Raita

Raita
Raita dip

Raita

Raita to jedno z podstawowych dań kuchni indyjskiej. Aromatyczny dip raita powstaje z połączenia jogurtu, ogórka i ziół. Prostota dania sprawia, że pasuje ono idealnie do mięs, dań mącznych i fast foodów.

Czym jest raita?

Raita to dip, który w kuchni indyjskiej przygotowuje się tradycyjnie z jogurtu greckiego, świeżego ogórka i przypraw. Smaku i aromatu dodaje raicie kolendra, a także kminek i świeżo mielony pieprz czarny lub pieprz cayenne. Dip na pierwszy rzut oka przypomina greckie tzatziki, a Indusi nazywają go czasami dahi.

Raitę przygotowuje się na wiele sposobów. Można spotkać nawet wersje z owocami lub z warzywami strączkowymi. Znane są raity z marchewką, z burakami, ze szpinakiem, z dynią i z mango lub ananasem. Najpopularniejsza jest jednak podstawowa wersja z ogórkiem. Tradycyjna raita jest bardzo lekka – ma tylko 46 kcal w 100 gramach.

Jak przygotowuje się raitę?

Do przygotowania raity wykorzystuje się najlepszej jakości ogórki i zioła. Ogórka kroi w drobną kostkę, kolendrę sieka, a kminek praży. Składniki dodaje się do jogurtu, ustala odpowiednią konsystencję dipu oraz przyprawia go. Raita występuje oczywiście również w wersji z innymi warzywami i przyprawami. Wszystko zależy od miejsca, gdzie się ją przygotowuje oraz kreatywności szefa kuchni. Czasami w raicie pojawia się mięta albo zielona papryczka chili.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć raitę?

Raita jest traktowana w Indiach jako doskonała przekąska w sam raz na upały. Schłodzona raita nie tylko orzeźwia, ale i syci. Sekretem jest podawanie raity w odpowiedniej temperaturze. Dip nie powinien być ciepły, ale też nie może być za zimny. Równie ważna jest też jego konsystencja. Kucharz tak dozuje składniki, by raita nie była ani za gęsta, ani za rzadka.

Dip doskonale sprawdza się jako dodatek do chlebka naan, do pity i chapati. Wzbogaca również smak wszystkich mięs, które podawane są bez sosów. Doskonale będzie smakował z kurczakiem tandoori i wszelkimi potrawami typu curry. Raita stanowi kontrast dla ostrych posiłków.

Podobne dania

Kuchnia indyjska słynie z wykorzystania jogurtów. Daniem o podobnej bazie jest lassi, czyli napój z jogurtu, z dodatkiem wody oraz chilli. Raita jest podobna także do pachadi – dipu z dodatkiem curry i musztardy.

Ciekawostki na temat raity

1. Raita w rzadszej postaci jest traktowana w Indiach tak, jak u nas chłodnik.

2. Dip może wyglądać różnie, w zależności od miejsca podania. Przykładowo w jednej restauracji ogórki będą krojone w kostkę, a w innej ścierane na tartce.

3. W Szwecji bardzo popularna w sklepach jest mieszanka przyprawowa do raity. Wystarczy tylko dodać do niej jogurt i tym sposobem otrzymuje się szybko idealnie przyprawiony dip.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Raita w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy