Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kurczak satay

Kurczak satay
tajskie szaszłyki satay

Kurczak satay

Kurczak satay to kwintesencja kuchni tajskiej. Grillowana pierś kurczaka w formie szaszłyka podawana z sosem orzechowym może być doskonałym preludium do orientalnego posiłku. Szaszłyki satay mogą powstawać z jednego dużego kawałka mięsa lub z kilku mniejszych.

Czym jest kurczak satay?

Kurczak satay to inaczej grillowany kurczak w formie szaszłyka, którego podaje się obowiązkowo ze specjalnym orzechowym sosem. W przypadku tej potrawy ważny jest zarówno odpowiedni sos, jak i właściwy sposób przygotowania kurczaka. Mięso marynuje się w mieszance sosu sojowego, soku z cytryny, chili, kurkumy, kuminu oraz oleju sezamowego.

Tajlandia toczy z Malezją nieformalny bój o satay. Do dziś dnia trudno ustalić, skąd tak naprawdę wywodzi się ta potrawa, niemniej jednak wszytko wskazuje na to, że rozwinęła się z indyjskiego kebaba, a dokładnie jest jego japońską wersją. Czasami nazwa „satay” jest mylnie interpretowana jako określenie odnoszące się do sosu arachidowego. Tymczasem oznacza po prostu różnego rodzaju grillowane szaszłyki.

Wyróżniamy kilka rodzajów kurczaka satay:

  • Powstającego z piersi kurczaka.
  • Przygotowywanego z marynowanej skóry kurczaka.
  • Z podłużnych kawałków piersi.
  • Wersja składająca się z kilku mniejszych kostek mięsa.
  • Pikantna wersja z sosem sambal.

Jak przygotowuje się kurczaka satay?

Szef kuchni w pierwszej kolejności kroi odpowiednio pierś kurczaka, a następnie marynuje ją w oleju i mieszance przypraw. Po zamarynowaniu mięso nadziewa się na patyczki i grilluje. Podczas pieczenia przygotowywany jest gęsty orzechowy sos, który powstaje z masła orzechowego lub prażonych orzeszków ziemnych, brązowego cukru, mleka kokosowego oraz sosu sojowego.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kurczaka satay?

Kurczaka satay podaje się jako przystawkę lub przekąskę. To doskonały aperitif do posiłku, który będzie się składał z potraw kuchni japońskiej, wietnamskiej, tajskiej, chińskiej czy indyjskiej. W połączeniu z ryżem lub pieczywem i sałatką kurczak satay może stanowić kompletny posiłek.

Podobne dania

Grillowanego kurczaka można znaleźć w wielu kuchniach świata. Jednymi z takich najpopularniejszych przepisów są bez wątpienia yakitori, czyli japońskie szaszłyki drobiowe z porem, a także kurczak tandoori z kuchni indyjskiej.

Ciekawostki na temat kurczaka satay

1. Potrawy satay, czyli grillowane szaszłyki wywodzą się z dalekowschodniej Azji. W Indonezji są potrawą narodową, natomiast ich popularność jest ogromna zarówno w Tajlandii, jak i na Filipinach, a także w Europie – głównie w Holandii. Satay można przygotowywać z różnych rodzajów mięsa, ale tym, co łączy różne wersje szaszłyków, jest obecność orzechowego sosu.

2. Cechą charakterystyczną kurczaka satay jest żółte zabarwienie, co jest konsekwencją obecności kurkumy w marynacie.

3. Satay przygotowuje się czasami z naprawdę oryginalnych składników. Można spotkać wersje szaszłyków, które powstają z mięsa jaszczurki, krokodyla czy żółwia, a także wariacje z rybą czy z tofu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kurczak satay w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy