Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Mango Chutney

Mango Chutney
kompozycja z Mango Chutney

Mango Chutney

Mango chutney jest indyjskim słodkim i jednocześnie pikantnym sosem, w którym pierwsze skrzypce grają owoce mango. Dopełnieniem smaku owoców są papryczki chilli, czosnek, imbir i ocet jabłkowy. Mango chutney sprawdza się idealnie jako dodatek do dań mięsnych i do pieczywa.

Czym jest mango chutney?

Mango chutney jest gęstym i słodkim sosem, który powstaje z mango, cukru, rodzynek, cebuli, octu jabłkowego, kokosa, gorczycy i marynowanego imbiru. W wolnym tłumaczeniu mango chutney oznacza miażdżone mango (w hindi chutney to „miażdżyć”). Sos pochodzi z Indii, a do Europy przywieziony został w czasach kolonizacyjnych.

Jak przygotowuje się mango chutney?

Sos mango chutney to umiejętne połączenie kilkunastu składników i skrupulatne wyważenie smaków. Przygotowując mango chutney należy najpierw rozpuścić w rondlu cukier z octem jabłkowym, a następnie dodać do nich pokrojone w kostkę mango i wszystkie przyprawy. Następnie sos gotuje się aż do całkowitego odparowania tak, by powstała konsystencja gęstego syropu.

Poza Indiami, mango chutney przygotowuje się w różnych wersjach – z innymi owocami, a także z warzywami. Najpopularniejszymi są chutney ananasowy podawany z ryżem i pomidorowo-jabłkowy, którego podaje się do chleba.

Inne odmiany chutney to:

  • Pjaz ki ćatni – sos z cebulą,
  • Kira ki ćatni – sos z ogórkiem,
  • Tamatar ki ćatni – sos z pomidorem,
  • Narijal ki ćatni– sos z kokosem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mango chutney?

Mango chutney smakuje idealnie jako dodatek do serów, pieczonego mięsa, kanapek oraz pity. W Indiach mango chutney jest podawane tradycyjnie do dań z ryb i pieczeni.

Podobne dania

Kuchnia indyjska słynie z sosów, zarówno słodkich, jak i pikantnych. Te osoby, które chcą spróbować czegoś lżejszego, mogą wybrać raitę, czyli jogurtowy dip z ogórkiem.

Ciekawostki na temat mango chutney

1. W Indiach mango chutney przygotowuje się zawsze na bieżąco. W innych krajach natomiast pasteryzuje się i przechowuje w słoikach nawet przez długi czas.

2. Jeżeli wolisz łagodną wersję sosu, możesz zamówić mango chutney po prostu bez dodatku chili, co znacznie złagodzi jego smak.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Mango Chutney w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy