Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tapas

tapas
hiszpańskie Tapas

Tapas

Tapas to zimne i ciepłe przekąski, które w Hiszpanii podaje się do napojów. Wersji tapas jest niezliczona wręcz ilość. Jako przekąskę podaje się mięso, warzywa, sery, jajka, owoce morza i inne składniki. Im różnorodniej, tym lepiej.

Czym jest tapas?

Tapas to przekąski podawane w Hiszpanii na wieczornych przyjęciach oraz w barach, w których pije się alkohol. W składzie wielu tapas znajdziemy ziemniaki, kukurydzę i paprykę. Większość z tych przekąsek nadziewana jest na wykałaczki i bardzo częstą praktyką w hiszpańskich lokalach jest pokazanie kelnerowi ilości wykałaczek na koniec biesiadowania, bo na tej właśnie podstawie ustalana jest wysokość rachunku.

Tapas narodziło się na skutek zwyczaju Andaluzyjczyków, którzy pijąc wino, przykrywali kieliszek suchym plasterkiem kiełbasy, by nie topiły się w nim muchy. Z biegiem czasu zaczęto praktykować podawanie do napojów kromki chleba z różnego rodzaju dodatkami i tak właśnie narodził się zwyczaj przygotowywania i jedzenia tapas.

Jedna z legend dotyczących powstania tapas mówi, że przekąski te spopularyzował król Alfonso X, któremu w czasie choroby podawano wino oraz małe porcje różnego rodzaju dań. Po wyzdrowieniu, król miał ponoć wydać rozkaz, że w każdej tawernie sprzedaży wina powinna towarzyszyć sprzedaż takich właśnie małych porcji jedzenia. Druga legenda i również z udziałem wyżej wspomnianego króla mówi, że zatrzymał się on kiedyś w jednej z tawern, a właściciel lokalu podał mu kieliszek wina nakryty kawałkiem suszonej szynki, by z powodu wietrznej pogody, do wina nie dostał się piasek. Król wypił wino, zjadł kawałek szynki i ponownie zamówił taki „duet”.

Najpopularniejszymi odmiana tapas, są w Hiszpanii:

  • Smażone wołowe ucho.
  • Kiełbasa katalońska.
  • Pikle na wykałaczce.
  • Omlet z dodatkiem ziemniaków.

Jak przygotowuje się tapas?

Tapas to porcjowane dania w postaci kanapeczek, tartinek, kawałków mięsa, wędlin, warzyw czy serów. Zazwyczaj składniki kroi się i nadziewa na wykałaczki albo po prostu układa w atrakcyjny sposób na półmiskach i paterach.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tapas?

Tapas je się na stojąco, przy barze albo przy stoliku. Przekąski spożywane są najczęściej z napojami alkoholowymi, np. piwem, winem lub sherry. Hiszpanie jadają tapas wieczorem, ale przekąski te z powodzeniem mogą być podawane także na przyjęciach, które odbywają się wcześniejszą porą. Nie praktykuje się jednak, by jeść je rano czy na obiad.

Kucharze dbają zawsze o to, by tapas wyglądały kolorowo i atrakcyjnie, co będzie zachęcać Klientów do jedzenia. Przekąski układa się w wymyślne formy i tworzy z nich niemalże bajeczne kompozycje.

Podobne dania

Odpowiednikiem hiszpańskich tapas są greckie i tureckie meze.

Ciekawostki na temat tapas

1. Tapas mają być sposobem na zmianę smaku podczas picia alkoholu, ale bogactwo oraz ilość przekąsek serwowanych w hiszpańskich barach sprawia, że tymi małymi porcjami można się najeść do syta. Bardzo często Klienci łączą ze sobą wiele różnych tapas i tworzą z nich pełny posiłek.

2. W Hiszpanii co roku organizowany jest konkurs na najlepsze tapas. W konkursie tym biorą udział szkoły kulinarne z całego świata.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tapas w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy