Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Nachos

meksykańskie Nachos
Nachos

Nachos

Nazwą nachos określa się małe kawałki tortilli, które podawane są z dodatkiem sosów i spełniają funkcję przekąski. Tortillę na nachos kroi się na trójkątne kawałeczki i piecze razem z dodatkami bądź też samodzielnie i dodatki serwuje do gotowych już kawałków.

Czym są nachos?

Nachos to przekąska znana z kuchni meksykańskiej. Przygotowuje się ją z pokrojonej na kawałki tortilli oraz sera i ostrych papryczek, które są zapiekane do zrumienienia. Nachos jest daniem bardzo popularnym w meksykańskich barach i często serwowanym do alkoholu.

Danie to wywodzi się z północnego Meksyku i w podstawowej wersji jest traktowane przede wszystkim jako przekąska, aczkolwiek dodatek wielu różnych składników, może uczynić z nachos danie główne. Jeden „chips” nachos ma średnio 15 kcal. Określenie dokładnej kaloryczności tej przekąski nie jest możliwe, dlatego że występuje ona w wielu różnych wersjach i z dodatkiem różnych sosów. Zakłada się natomiast, że jedna porcja może zawierać od 300 do 600 kcal, a w tym aż 17 g tłuszczu.

Potrawa została stworzona stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1943 roku, a jej twórcą był Ignacio „Nacho” Anaya. Danie powstało przypadkowo, wręcz z konieczności. Ignacio prowadził restaurację, którą odwiedziły żony żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Fort Duncan. Restaurator nie miał im co podać, więc wykorzystał tortillę, którą pokroił na kawałki i zapiekł razem z serem oraz paprykami jalapeno. Kiedy kobiety zapytały, co to za potrawa, odpowiedział, że „Nacho especiales”.

Jak przygotowuje się nachos?

Kucharz kroi tortillę na małe (trójkątne) kawałki i układa je na blasze. Następnie posypuje je startym serem oraz plasterkami papryczek jalapeno i piecze do zrumienienia. W efekcie otrzymywana jest chrupiąca i jednocześnie pikantna przekąska, która pobudza apetyt.

Kucharze dodają często także inne składniki – pomidory, czosnek, cebulę, szczypiorek, mięso i kolendrę.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć nachos?

Upieczone nachos serwuje się w miseczkach i podaje razem z salsą, śmietaną lub wybranym sosem (bądź sosami) do maczania. Popularnie nachos serwuje się jeszcze z dodatkami takimi jak fasola, mięso z kurczaka, wołowina, a także ziemniaki i oliwki.

Przekąska ta idealnie nadaje się na różnego rodzaju przyjęcia, w tym grille. Możliwość różnorodnego komponowania dodatków sprawia, że nachos jest daniem bardzo uniwersalnym.

Podobne dania

Nachos powstają z tortilli, więc z pewnością to właśnie ta potrawa przypadnie do gustu miłośnikom nachos. Podobną potrawą są też tacos, czyli małe placki tortilli z farszem z podobnych składników jak dodatki do nachos.

Ciekawostki na temat nachos

1, Nachos mają sporo potasu – aż 152 mg w 100 g i dużo wapnia – 241 mg w 100 g.

2. W Ameryce po raz pierwszy dowiedziano się o nachos z książki kucharskiej „A Taste of Texas” z roku 1950. Dziś ta przekąska jest tam bardzo popularna i podaje się ją na większości przyjęć grillowych. W USA obchodzi się także Międzynarodowy Dzień Nachos. Impreza ta odbywa się 6 listopada.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Nachos w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy