Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tureckie Meze

Tureckie Meze
Meze w wersji tureckiej

Tureckie Meze

Termin meze możemy spotkać nie tylko w kuchni tureckiej, ale też greckiej. Meze to inaczej przekąski, czyli małe dania, które podawane są przed właściwymi potrawami. Meze mają za zadanie zaostrzać apetyt i bardzo często są to produkty lub potrawy o zdecydowanym smaku.

Czym jest meze?

Meze to zbiorcza nazwa kategorii kulinarnej, jaką są przekąski. W Turcji jako meze podaje się najczęściej sałatkę z białego sera, oliwek i oregano, która polewana jest oliwą z oliwek. Oczywiście meze może być też mięsne lub warzywne. Bardzo popularne są marynowane owoce morza, mięso, wędzone wędliny, ser zapiekany z warzywami lub po prostu sałatka jarzynowa czy placuszki pide.

Popularna jest też zapiekana fasola i pomidory duszone z papryką oraz cebulą. Turcy mają nawet swoje restauracje specjalizujące się w meze tzw. meyhane. Meze są w nich podawane zarówno na ciepło, jak i na zimno. Pod tą postacią mogą występować dania smażone i grillowane, a także sosy, ciastka i różnego rodzaju pasty. Bardzo często przyrządza się pulpety, smażoną wątróbkę, sałatkę z bakłażana czy pastę z ikry dorsza.

Słowo meze wywodzi się z języka tureckiego i oznacza właśnie przekąskę.

Jak przygotowuje się meze?

Nie można wyróżnić jednego sposobu przygotowania meze ani nawet kilku najpopularniejszych sposobów, gdyż grono składników i potraw, jakie podaje się w ramach meze, jest ogromne. Ogólna zasada jest jednak taka, że meze musi być małą porcją potrawy lub po prostu zakąską, która wzmocni ochotę na kolejne dania.

Jedną z popularniejszych przekąsek jest potrawa, która powstaje z pomidorów, cebuli, papryki i przypraw. Składniki te smaży się na oliwie z oliwek, a następnie dusi i po zmięknięciu wbija do niej jajko, które zagęszcza danie.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć meze?

Meze podaje się do alkoholi albo po prostu przed daniem zasadniczym. W Turcji meze pojawiają się na wszystkich przyjęciach, a także na nieformalnych spotkaniach w gronie rodziny lub przyjaciół.

Meze serwuje się na osobnych talerzykach lub w miseczkach albo zbiorczo, na półmiskach.

Podobne dania

Odpowiednikiem tureckich meze są greckie mezedes (meze). Nazwa jest taka sama, ale po prostu składniki przekąsek w obu tych kuchniach nieco się od siebie różnią. Inną odmianą przekąsek są hiszpańskie tapas.

Ciekawostki na temat meze

1. Mianem meze nazywa się zarówno pojedyncze danie, jak i cały zestaw potraw serwowanych w ramach przekąski.

2. Niektóre z tureckich meze sycą tak samo mocno, jak zasadnicze dania, dlatego też określenie „przekąska” może być nieco mylące. Szczególnie wtedy, kiedy wielkość meze nie będzie odbiegać od wielkości głównego dania.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tureckie Meze w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy