Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Mole poblano

meksykański sos Mole poblano
Mole poblano

Mole poblano

Mole poblano jest bardzo charakterystycznym – nie tylko w smaku, ale i z wyglądu – daniem kuchni meksykańskiej. To kurczak, którego podaje się w słodko-pikantnym sosie z chili i czekolady. Mole poblano mimo tak skrajnego połączenia smaków, jest bardzo delikatne i aromatyczne.

Czym jest mole poblano?

Mole poblano jest sosem, którego przygotowuje się z czekolady oraz chili i pomidorów. Danie najbardziej znane jest w wersji z mięsem z kurczaka, dlatego nazwa może dotyczyć samego sosu albo właśnie kurczaka w takim sosie. Warto zauważyć, że mole poblano nazywane jest bardzo często narodową potrawą Meksyku. Nie wiadomo dokładnie, gdzie powstało to danie, a dokładniej sos mole. Stworzenie sosu roszczą sobie Tiaxcala, Puebla i Oaxaca. Sosy z czekolady i chili mogą występować w różnych smakach i w różnej kolorystyce, ale prawdziwe mole poblano to sos o ciemnobrązowej, niemal czarnej barwie, którym polewa się mięso z kurczaka – najczęściej udka.

Jedna z legend podaje, że sos ten stworzono w klasztorze Santa Rosa w Puebli na początku epoki kolonialnej. Klasztor ten miał odwiedzić biskup, ale że zakonnice, które w nim mieszkały, były biedne i nie miały czym ugościć biskupa, wpadły w popłoch. Zebrały więc w pośpiechu to, co miały – czekoladę, chili, chleb oraz przyprawy i postanowiły stworzyć z tego jakieś danie. Zabiły starego indyka i polały mięso sosem, a eksperyment się udał, gdyż potrawa bardzo smakowała gościowi.

Jak przygotowuje się mole poblano?

Kucharz przygotowuje sos mole z chili, pieprzu, anyżu, goździków, pomidorów i czekolady. W składzie sosu jest łącznie ok. 20 różnych składników i to właśnie ta różnorodność sprawia, że ciężko to danie porównać do jakiegokolwiek innego. Składniki na sos mieli się, a następnie gotuje w wodzie lub w bulionie. W wielu meksykańskich rodzinach przepisy na mieszanki do sosu przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Po ugotowaniu i właściwym zgęstnieniu sosu, polewa się nim pieczonego kurczaka lub indyka.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mole poblano?

Mole poblano podaje się z ryżem i z warzywami. Danie powinno być serwowane na ciepło, bo inaczej czekoladowy sos stwardnienie i przybierze postać stałą.

Podobne dania

Innymi potrawami, w których znajdziemy kurczaka, są chińskie danie chop suey, czyli potrawka z kurczaka oraz chow mein – kurczak z makaronem. Składniki podobne jak te zastosowane w mole poblano, obecne są też w indyjskim daniu chicken madras – zawiera ono właśnie kurczaka oraz chili.

Ciekawostki na temat mole poblano

1. Mole poblano to przykład dania międzynarodowego. Stworzono je ze składników pochodzących z Europy, Afryki i Ameryki Północnej.

2. W Meksyku w każdym niemal sklepie można znaleźć gotowe mieszanki przyprawowe służące do sporządzania sosu.

3. Sos mole poblano jest bardzo popularny również w Turcji – często podaje się go tam podczas ważnych uroczystości, takich jak wesela, chrzciny i urodziny.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Mole poblano w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy