Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Churros

paluszki Churros
churros

Churros

Churros to deser w postaci długich pałeczek, którego smaży się na głębokim tłuszczu. Danie to jest typową przekąską śniadaniową, którą spotyka się w całej Hiszpanii. Churros można porównać do naszych pączków, aczkolwiek deser ten różni się od nich kształtem i składem.

Czym są churros?

Churros wytwarza się z ciasta, w skład którego wchodzi mąka, olej, masło i cukier oraz ewentualnie dodatki smakowe takie jak cukier wanilinowy czy cynamon. W niektórych przepisach na churros występują jeszcze jajka. Pierwsze churros wyglądały nieco inaczej niż wersja, którą przygotowuje się obecnie. Paluszki miały kształt przypominający rogi. Stworzenie churros zawdzięczamy ponoć hiszpańskim pasterzom, którzy z racji ograniczonego czasu musieli szukać pomysłów na dania sycące, ale niewymagające dużego nakładu pracy ani też drogich czy trudno dostępnych składników. Składniki, z których robi się churros były natomiast ogólnie dostępne i tanie.

Inna teoria mówi natomiast, że churros zostało przywiezione do Hiszpanii przez Portugalczyków, a pierwowzór potrawy stworzono w Chinach.

W Hiszpanii sprzedaż tego wypieku odbywa się w specjalnych sklepach, które nazywają się churrería. W Polsce bardzo podobne paluszki, tyle że w wersji pieczonej, można spotkać w wielu cukierniach.

Jak przygotowuje się churros?

Składniki łączy się, przygotowując ciasto parzone, dokładnie miesza, a następnie wyciska szprycą nałożoną na rękaw cukierniczy i smaży na oleju. Kucharz smaży churros na złoty kolor w głębokim tłuszczu i wysokiej temperaturze, a następnie odsącza z tłuszczu i posypuje cukrem pudrem.

Produkcja masowa sprawiała, że obecnie churros można dostać w wielu różnych wersjach – zanurzone w czekoladzie, w masie karmelowej, a nawet nadziewane.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć churros?

Churros serwowane są podobnie, jak nasze faworki – układa się je na talerzach lub tacach i posypuje cukrem pudrem. Churros świetnie skomponuje się z poranną kawą i mimo, że jest daniem typowo śniadaniowym, może być też podawane na deser lub na podwieczorek.

Churros stanowi idealny duet z gorącą czekoladą albo z lekkim obiadem składającym się z dań wegetariańskich.

W Hiszpanii churros serwuje się tradycyjnie z okazji Nowego Roku. Sprzedaż deseru wzrasta znacząco w chłodnych miesiącach roku, natomiast latem mocno spada.

Podobne dania

Smażone słodkie potrawy to dość liczna kategoria spotykana w różnych kuchniach świata. Warto tutaj wymienić na przykład indyjskie danie gulab jamun, czyli słodki deser, który smaży się jak pączki. Churros bardzo przypomina też porras, czyli inny desery, ale z dodatkiem sody i o innej proporcji składników.

Ciekawostki na temat churros

1. Potrawa jest znana także poza Hiszpanią, szczególnie w krajach Ameryki Południowej, ale też we Francji, w Stanach Zjednoczonych oraz w Turcji.

2. Paluszki namoczone lub podawane z czekoladą nazywają się po prostu churros con chocolate.

3. Kucharz nigdy nie wrzuca na tłuszcz wielu pałeczek jednocześnie, żeby zapobiec ich sklejeniu się. Smaży wyłącznie małe partie, co gwarantuje, że zachowany zostanie przekrój w kształcie gwiazdy.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Churros w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy