Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Flan

Hiszpański Flan
Flan

Flan

Flan jest bardzo słodkim deserem, który zrobił prawdziwą furorę w Hiszpanii i przez cały czas rozprzestrzenia się po świecie. Deser przypomina nieco budyń, ale składa się z dwóch warstw – karmelu oraz pieczonego kremu z jajek i mleka. Flan jest prostym, ale eleganckim daniem.

Czym jest flan?

Flan jest deserem podobnym do panna cotty. Przygotowuje się go z jajek, mleka oraz cukru wzbogaconych składnikami smakowymi takimi jak czekolada, wanilia, migdały lub owoce. Jeżeli flan przygotowywany jest tylko cukru, mleka oraz jaj, to nosi nazwę flan casero.

Powstanie deseru flan zawdzięczamy Rzymianom. W Rzymie do stworzenia tego deseru wykorzystywano nadwyżki kurzych jaj, a rzymska wersja flan była początkowo pikantna, a nie słodka. Nazwa deseru wzięła się od łacińskiego słowa „flado”, które zostało później przeobrażone we francuskie „flaon”, a następnie w hiszpańskie „flan”. Hiszpanie zaczęli wzbogacać przepis o dodatkowe składniki takie jak migdały i cytrusy, a deser jadły właściwie wszystkie warstwy społeczne.

Flan przed wiekami był ceniony nie tylko ze względu na walory smakowe. Przypisywano mu też właściwości lecznicze – ponoć miał wspomagać nerki i wątrobę, a także zwiększać płodność i ułatwiać oddawanie moczu. Dowody na to można znaleźć w książce kucharskiej z 1475 roku, gdzie flan był określany jako zdrowa żywność.

Jak przygotowuje się flan?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu deseru flan jest karmelizowanie cukru i przelanie go do foremek. Następnie przygotowywany jest krem. Mleko na krem gotuje się i ubija z jajkami oraz dodatkami smakowymi, a następnie piecze w foremkach. Bardzo często flan przygotowywany jest też w wersji z owocami, np. porzeczkami lub pomarańczami.

W niektórych lokalach przygotowuje się flan w wersji wytrawnej, z grzybów lub warzyw – przede wszystkim szparagów oraz szpinaku.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć flan?

Deser flan podaje się po schłodzeniu, udekorowany laskami wanilii, czekoladą lub owocami. Flan może być posypany płatkami czekoladowymi lub migdałowymi albo polany łyżką gęstego syropu owocowego.

Podobne dania

Flan przypomina panna cottę, czyli włoski deser ze śmietany, mleka i żelatyny. Może też przypominać włoskie zabajone, które chłodzone jest w foremkach. Danie o podobnej nazwie można znaleźć także w kuchni francuskiej. Jest nim odmiana flan pátissier. Jest to tradycyjnie danie wywodzące się z kuchni francuskiej i powstające z kremu, który zapieczony jest na kruchym cieście.

Ciekawostki na temat flan

1. W średniowieczu flan przyprawiano pieprzem, szpinakiem, serem, a nawet rybami. Flan nie był wtedy traktowany jako deser, tylko jako danie wytrawne.

2. Flan był przed wiekami popularny szczególnie w czasie Wielkiego Postu, kiedy to niedozwolone było jedzenie mięsa.

3. Deser jest znany w wielu krajach świata, m.in. w Indiach, Japonii, Brazylii, a także na Kubie, na Dominikanie i w Wietnamie. Na Wyspach Kanaryjskich flan piecze się w piecu i doprawia cynamonem, a także skórką cytrynową.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Flan w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy