Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Crema catalana

Crema catalana
Krem kataloński

Crema catalana

Crema catalana to jeden z najsłynniejszych deserów przyrządzanych w Hiszpanii. Pochodzi z Katalonii i składa się z kilku ogólnodostępnych składników, które w połączeniu dają deser przypominający nieco flan, turron bądź włoską panna cottę. Deser crema catalana jadany jest najczęściej 19 marca, w dzień świętego Józefa.

Czym jest crema catalana?

Deser crema catalana powstaje z żółtek, skórek cytrynowych i pomarańczowych, mleka, cynamonu oraz mąki kukurydzianej. Crema catalana cechuje się wykończeniem w postaci warstwy karmelizowanego cukru. W Hiszpanii deser ten jest przygotowywany tradycyjnie z okazji dnia św. Józefa, obchodzonego 19 marca.

Pierwszy przepis na crema catalana znaleźć można w średniowiecznej książce kucharskiej Llibre de Sent Soví z 1324 roku. Z nazwą deseru wiąże się ciekawa legenda. Ponoć pewien biskup przybył w XIX wieku do jednego z katalońskich klasztorów i został tam poczęstowany tą właśnie potrawą. Deser wyszedł jednak zbyt rzadki i żeby go jakoś uratować, mnisi utworzyli mu „kołderkę” z karmelizowanego cukru. Niestety karmelizowany wierzch był bardzo gorący, że biskup się oparzył i krzyknął „quema”, czyli w języku katalońskim „parzy”. Od tego momentu deser miał zostać nazwany crema catalana.

Według Katalończyków znany na całym świecie creme brulee powstał na skutek inspiracji crema catalana.

Jak przygotowuje się crema catalana?

Mleko gotuje się wraz ze skórką cytrynową, cynamonem i innymi dodatkami smakowymi (jeśli mają być zastosowane). Następnie kucharz uciera żółtka z cukrem, a później dodaje mąkę i dalej uciera, dążąc do uzyskania klarownego kogla-mogla. Kolejnym etapem jest połączenie mleka z utartą masą i przelanie powstałego deseru do foremek, a następnie jego schłodzenie. Zanim crema catalana trafi na stół, deser zapieka się lub opala w celu zbrązowienia. Kiedyś czynność tą wykonywano przy użyciu przyrządu zwanego ferro per cremar. Był to rodzaj okrągłego dysku z rączką, którego podgrzewało się nad ogniem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć crema catalana?

Crema catalana podaje się na zimno, z dekoracją z wanilii, cynamonu, czekolady lub owoców. Przed podaniem wierzch deseru jest posypywany cukrem trzcinowym i opalany lub zapiekany.

Podobne dania

Wygląd oraz skład crema catalana bardzo przypomina włoskie danie panna cottę lub hiszpańskie desery takie jak flan i turron. Zarówno flan, jak i turron przygotowywane są z mleka, natomiast panna cotta ma w składzie śmietanę i mleko. Jednak deserem najbardziej zbliżonym do crema catalana jest francuski creme brulee.

Ciekawostki na temat crema catalana

1. Deser opala się specjalnym palnikiem do karmelizowania cukru lub w piekarniku, dzięki funkcji pieczenia od góry.

2. Crema catalana jest podawany także w postaci lodów.

3. Inną nazwą deseru crema catalana jest Crema de Sant Josep, czyli krem świętego Józefa.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Crema catalana w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy