Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bun cha

Bun cha
Bun cha z dodatkami

Bun cha

Bun cha to jedno z popularniejszych dań kuchni wietnamskiej. Potrawa jest nie tylko sycąca, ale też bogata w składniki. Bun cha jest potrawą z kotletów wieprzowych zalanych bulionem, podawanych z ziołami, marynowanym imbirem i makaronem ryżowym.

Czym jest bun cha?

Bun cha to prawdziwa jednodaniowa uczta. W skład potrawy wchodzą grillowane kotlety wieprzowe (przypominające nasze mielone), a także makaron ryżowy, sajgonki, miażdżone chilli, imbir, kiełki fasoli mung, dymka, marchew, czosnek, kalarepka oraz kopiasty talerz ziół. Często słyszy się, że bun cha wygląda niepozornie, jednakże sposób przygotowania i doprawienia mięsa (jest ono soczyste, ale jednocześnie chrupkie na zewnątrz) czyni z tej potrawy wyjątkowe, niebanalne danie. Bun cha powstała prawdopodobniej w Hanoi.

Jak przygotowuje się bun cha?

Podstawą bun cha są grillowane kotlety mielone z mięsa wieprzowego. Przygotowuje się je ze świeżego mięsa, dymki, jajka i marynaty z sosu rybnego, czosnku i cukru. Kotlety grilluje się, a następnie zalewa bulionem lub sosem bulionowym. Sekretem pysznych kotletów jest ich odpowiednie doprawienie, wystarczająco długi czas tablerowania mięsnej masy oraz umiejętne grillowanie.

Dodatkami do dania są zawsze makaron ryżowy oraz zioła. Do miseczki z bun cha wkłada się również kawałeczki papryczki chilli oraz kiełki fasoli mung oraz ewentualnie inne warzywa.

Sposób podawania i dodatki – na co zwrócić uwagę?

Bun cha podawane jest w każdym zakątku Wietnamu. Od wykwintnych restauracji, po przydrożne bary szybkiej obsługi. W każdym miejscu potrawę serwuje się nieco inaczej. Tradycyjnie niemal każdy ze składników potrawy podawany jest oddzielnie. Na osobnych miseczkach mogą znaleźć się marynowane warzywa lub dodatkowe sosy. Jednakże najważniejsze jest, by kotlety były zalane bardzo gorącym bulionem, bo potrawa jest najsmaczniejsza wtedy, kiedy jest gorąca.

Talerze z makaronem ryżowym i ziołami mogą być dla każdego osobne lub wspólne i postawione na środku stołu, kiedy posiłek spożywa kilka osób.

Bun cha podaje się zazwyczaj z sajgonkami (często ułożonymi na talerzu z makaronem), ale nie jest to element konieczny. Bardzo dobrze sprawdza się też marynowana marchewka i rzepa pokrojone w słupki. Nie tylko wzbogacają one smak potrawy, ale też doskonale ją dekorują. W dobrych restauracjach kucharze układają warzywa fantazyjnie, by dodać potrawie wykwintności.

Podobne dania

Zamiennie z bun cha podaje się w Wietnamie czasami bun thit nuong, czyli grillowane mięso (lub krewetki albo tofu) z makaronem bun i sałatką. Różnica polega przede wszystkim na nieco innym sposobie przygotowania oraz tym, że bun thit nuong podaje się na jednym talerzu i posypuje orzeszkami ziemnymi.

Ciekawostki na temat bun cha

1. Bun cha można spotkać tak naprawdę w dwóch wariantach. Z bulionem lub ostrym sosem na bazie bulionu, który doprawiony jest mocno chilli, octem i czosnkiem.

2. W skład talerza ziół wchodzi między innymi sałata, dymka i por.

3. Bun cha jest tak pożywnym daniem, że spokojnie wystarczy za cały posiłek.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bun cha w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy