Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chow mein

chińskie chow mein

Chow mein

Chow mein to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw kuchni chińskiej. Smażony makaron z mięsem i warzywami łączy w sobie dwie skrajności – prostotę i wyszukany smak.

Czym jest chow mein?

Chow mein jest jednogarnkową potrawą kuchni chińskiej. Jej podstawę stanowi smażony makaron, który łączy się z kurczakiem, wołowiną i krewetkami. Danie jest doprawione przyprawą 5 smaków, sosem sojowym, sosem chilli i olejem arachidowym. Krótki proces smażenia ma na celu wyłącznie zmiękczenie składników, gdyż chińscy szefowie kuchni dbają bardzo o to, by składniki się nie rozpadały. Każdy z nich powinien być w chow mein dokładnie widoczny.

Nazwa dania wzięła się od makaronu, który jest stanowi bazę dania. Makaron chow mein to inaczej chiński podsmażany makaron i nazwę tę zaadaptowano do potraw, które ten makaron zawierają.

Jak przygotowuje się chow mein?

Bazę chow mein stanowi makaron – długie, cienkie wstążki, które po ugotowaniu zachowują odpowiedni poziom twardości. Mięso na chow mein jest marynowane w chińskiej mieszance przypraw i oleju sezamowym, a następnie smażone. Do woka trafiają warzywa oraz reszta przypraw i całość zasmaża się tak długo, by wszystkie składniki przeszły swoim smakiem.

Najpopularniejszą odmianą dania jest chow mein z kurczakiem. Niektórzy kucharze przygotowują makaron również z dodatkiem krewetek, boczniaków, tofu oraz jajek. Wariacji na temat tej potrawy jest naprawdę wiele – chow mein to jedno z dań, które można dowolnie modyfikować.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć chow mein?

Chow mein podje się na półmisku razem z pałeczkami. Z uwagi na bogactwo składników, chow mein doskonale spisuje się jako samodzielne danie główne. Można je również poprzedzić którąś z chińskich lub wietnamskich zup, np. zupą won ton lub wietnamską zupą pho z wołowiną.

Podobne dania

Chińskie chow mein przypomina wietnamskie danie bo kho, czyli gulasz z policzków wołowych. Wygląd dania i jego konsystencja są podobne, ale mamy w tym przypadku do czynienia z różnymi rodzajami mięsa i dodatkowo w bo kho jest też więcej świeżych ziół.

Ciekawostki na temat chow mein

1. Warzywa do chow mein prezentują się najlepiej, kiedy są pokrojone w słupki.

2. 100 gram dania chow mein zawiera ok. 458 kcal, 120 mg potasu, 52 mg magnezu i 20 mg wapnia.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chow mein w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy