Caponata


Caponata
- Czym jest caponata?
- Jak przygotowuje się caponatę?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć caponatę?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat caponaty
-
Kuchnia Włoska
-
Alergeny Seler
-
Baza dania Warzywa / Owoce
-
Rodzaj dania Sałatka
-
Dla kogo Miłośnicy lekkich potraw
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest caponata?
Caponata jest daniem bardzo charakterystycznym w smaku. Gulasz jest zarówno słodki, jak i lekko kwaśny. Wszystko za sprawą bakłażanów, które w mieszance z pozostałymi składnikami dają bardzo ciekawą kompozycję. W skład caponaty wchodzą też dojrzewające w słońcu pomidory, anyż, rodzynki, zielone oliwki, seler naciowy, kapary i doskonałej jakości ocet balsamiczny. Warto wspomnieć, że danie jest afrodyzjakiem, gdyż bakłażanowi – nazywanemu inaczej gruszką miłości – przypisuje się działanie afrodyzjakalne.
Danie występuje w niezliczonej ilości wersji. Jedną z ciekawszych jest caponata palermo, czyli gulasz z dodatkiem ośmiornicy. Na Sycylii danie często serwowane jest z homarem lub krewetkami. Caponata jest dziś traktowana raczej jako przystawka albo ciepła kanapka, ale trzeba pamiętać, że do XVIII wieku była daniem głównym.
Caponata wzięła swoją nazwę od ryby lampuga, która w sycylijskim dialekcie nazywana jest capone. Wykorzystanie tego słowa wiązało się z tym, że rybę podawano w słodko-kwaśnym sosie, który smakiem bardzo przypomina caponatę. Drugim powodem nadania gulaszowi takiej nazwy był fakt, że lampuga była rybą drogą a ci, którzy nie mogli sobie na nią pozwolić, zastępowali ją o wiele tańszym bakłażanem.
Jak przygotowuje się caponatę?
Warzywa są podsmażane na oliwie, a następnie duszone do miękkości we własnym sosie. Na koniec doprawia się je pieprzem, solą i anyżem, i danie jest gotowe. Ważne jest jednak odpowiednie smażenie. Warzywa muszą być wrzucane na patelnię partiami, bo każde z nich potrzebuje innej długości smażenia. W składzie caponaty musi być też dość dużo pomidorów, bo gulasz ma być skąpany w pomidorowym, gęstym sosie.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć caponatę?
Caponata może być podawana zarówno na zimno, jak i na gorąco. Na ciepło danie serwuje się z ryżem, a na zimno z pieczywem. Popularne jest też podawanie caponaty bezpośrednio na pieczywie. Potrawa najczęściej serwowana jest jako danie główne, a z uwagi na bezmięsny skład, świetnie skomponuje się z minestrone z dodatkiem kurczaka.
Podobne dania
Caponata przypomina wegetariańskie curry znane z kuchni indyjskiej. Bardzo podobnymi potrawami są chana masala, czyli potrawka z ciecierzycy, danie palak paneer ze szpinakiem i serem, a także aloo palak i dal makhani. Jeśli chodzi o dania, w których pierwsze skrzypce gra bakłażan, to należy wspomnieć o greckiej zapiekance moussaka.
Ciekawostki na temat caponaty
1. Potrawa może być serwowana bez sosu pomidorowego i taka wersja nazywa się caponata bianca di carciofi.
2. Caponata najlepiej smakuje na drugi dzień, po odgrzaniu.
3. Gulasz caponata jest dość lekki, ma tylko 100 kcal w 100 g oraz 7 g tłuszczu.