Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Cannoli

Cannoli
włoski deser Cannoli

Cannoli

Cannoli to uniwersalny deser, który może być podawany właściwie przy każdej okazji. Połączenie sera, wina oraz słodkiego smaku czynią cannoli miłą odmianą dla kubków smakowych. Deser jest kaloryczny, ale Włosi przyznają, że trudno jest go sobie odmówić.

Czym jest cannoli?

Cannoli to deser w formie chrupiących rurek wypełnionych nadzieniem z sera ricotta. Deser często nazywany jest też cannolo. Ciasto na cannoli powstaje z mąki, masła, białego wina, cukru pudru i żółtek. Krem przygotowuje się ze śmietany, sera, cukru pudru i soku z limonki. Nazwa deseru pochodzi od wspomnianego wcześniej słowa cannolu, które oznacza małą rurę.

Kucharze, w celu nadania cannoli maksymalnie atrakcyjnego wyglądu, napełniają ciasto za pomocą specjalnej szprycy cukierniczej.

Jak przygotowuje się cannoli?

Składniki ciasta zagniata się i po schłodzeniu cienko wałkuje, a następnie wykrawa kółka o średnicy do 7 cm. Kucharz nakleja kawałki ciasta na specjalne rurki, a następnie smaży je, by deser przybrał pożądany kształt i złoty kolor oraz nabrał chrupkości. Na koniec sporządza się specjalny krem z sera i śmietany, i napełnia nim upieczone ciasto.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć cannoli?

Cannoli podaje się na podwieczorek lub jako deser po obiedzie. Ciastka mogą być dekorowane dowolnymi owocami, płynną czekoladą, bitą śmietaną lub posypane cukrem pudrem. Istnieje właściwie tylko jedna, bardzo ważna zasada dotycząca podawania cannoli – ciasto powinno być napełniane kremem tuż przed podaniem, by zachowało chrupkość, a krem nie przybrał temperatury otoczenia.

Podobne dania

Deser zawiera podobne składniki jak tiramisu. Śmietana jest też w składzie deseru panna cotta, a żółtka, cukier i wino w zabajone.

Ciekawostki na temat cannoli

1. Cannoli smaży się całe zanurzone w tłuszczu.

2. Pierwotnie cannoli było traktowane jak lek oraz symbol płodności.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Cannoli w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy