Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Zabajone

Zabajone
włoskie Zabajone

Zabajone

Zabajone to jeden z tych deserów, który nie wymaga ani dużych nakładów czasu, ani wyszukanych składników. Może być przygotowany w formie gęstego lub lekko lejącego i dekorowany dowolnymi owocami bądź sosami owocowymi. W każdym regionie Włoch zabajone przygotowuje się nieco inaczej.

Czym jest zabajone?

Zabajone inaczej zabaglione jest deserem powstającym z żółtek jaj, słodkiego wina oraz cukru. Zabajone można przygotować w formie gęstego, samodzielnego deseru lub jako rzadki sos, który wykorzystywany jest do polewania ciast lub owoców.

Deser wszędzie przygotowuje się tak samo, ale receptura z poszczególnych regionów zakłada użycie innego rodzaju wina.

  • W Toskanii stosuje się wino Vin santo.
  • Na Sycylii, w Kampanii i Kalabrii wykorzystywane jest wino marsala.
  • W Piemoncie kucharze używają wina moscato d’Asti.

Deser zabajone pierwszy raz pojawia się w książce kucharskiej Cuoco Napoletano z XV wieku. Przepis zakładał, że na deser dla 4 osób używa się 4 żółtek, do 40 g cukru, do 150 ml wina oraz dodatek cynamonu. Tradycyjnie dekoracją deseru powinna być też mała kosteczka masła.

Znane są dwie legendy dotyczące powstania deseru zabaglione. Pierwsza przypisuje jego autorstwo Padre Pasquale Baylon Yubero wyniesionego przez papieża Aleksandra VIII do rangi świętego. Druga natomiast mówi, że twórcą zabajone był kapitan żeglugi Emiliano Giovanni Baglion zwany Zvan. Wedle tej drugiej legendy deser powstał pierwotnie jako zupa ze zrabowanych składników.

Zabaglione przypisywano lecznicze właściwości i deser polecano przede wszystkim ciężarnym kobietom i chorym oraz osłabionym. Zabajone w nieco zmienionej wersji przygotowywał nawet kucharz papieża Piusa V, a od XIX wieku danie stało się popularne również w kuchni francuskiej, gdzie zostało nazwane sabayon.

Jak przygotowuje się zabajone?

Składniki ubija się i ogrzewa, aż zaczną lekko zastygać. Następnie zabaglione przelewa się do salaterek lub pucharków i podaje ciepłe albo schładza. O ile przygotowanie deseru jest dość proste, o tyle sposób odmierzania składników jest bardzo charakterystyczny. Włoscy kucharze wykorzystuję skorupki jaj jako miarki. Proporcja składników jest taka, że każdemu jajku odpowiada połówka skorupki wina i połowa skorupki cukru.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć zabajone?

Deser jest bardzo uniwersalny – podaje się go zarówno na ciepło, jak i na zimno dlatego nadaje się idealnie na każdą porę roku. Zazwyczaj dekorowany jest kawałkami owoców lub ciasteczkami i polewany łyżką soku owocowego.

Podobne dania

Bardzo podobnym deserem jest panna cotta również pochodząca z kuchni włoskiej, a w kuchni indyjskiej podobnym będzie pudding kheer. Co prawda kheer powstaje z całkiem innych składników, ale oba desery są podobne wizualnie.

Ciekawostki na temat zabajone

1. Bardzo ważną kwestią podczas przygotowywania deseru jest właściwe napowietrzenie jajek. Musi być w nie wtłoczone dużo powietrza, bo tylko to gwarantuje, że deser będzie odpowiednio lekki.

2. Zabaglione zajadali się między innymi Medyceusze i Gonzagowie.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Zabajone w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy