Bruschetta


Bruschetta
- Czym jest bruschetta?
- Jak przygotowuje się bruschettę?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bruschettę?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat bruschetty
-
Kuchnia Włoska
-
Baza dania Ciasto
-
Rodzaj dania Przekąska
-
Dla kogo Miłośnicy węglowodanów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest bruschetta?
Bruschetta to rodzaj kanapek z grzanek. Kanapki powstają na bazie białego pieczywa z oliwą i czosnkiem, a dodatkami bardzo często są pomidory, ser feta i bazylia. Istnieją też wersje z papryką. Całym sekretem dania jest świeżość składników. Im świeższe i lepszej jakości, tym lepsza bruschetta.
Bruschetta była kiedyś daniem rozpowszechnionym wśród rolników. Kanapkami zajadali się przede wszystkim plantatorzy oliwek. Istnieje przekonanie, że to właśnie na takich plantacjach powstała ta przekąska, a jej twórcami byli pracownicy tłoczni, którzy opiekali chleb na ogniu i smarowali go świeżo wytłoczoną oliwą. Nie jest natomiast pewne, w którym regionie stworzono potrawę, choć wymienia się 3 – Kalabrię, Apulię i Toskanię.
Jak przygotowuje się bruschettę?
Zrobienie bruschetty zajmuje dosłownie kilka chwil. Kucharz przygotowuje grzanki z białego chleba lub bułek, a następnie smaruje je oliwą oraz roztartym czosnkiem i układa dodatki w postaci sera, warzyw i ziół. Do przygotowania przekąski wykorzystuje się też ciabattę lub bułki paryskie.
Przekąska może być też przygotowywana z dodatkiem innych składników znanych w kuchni włoskiej – np. oliwek, mozzarelli czy kaparów.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bruschettę?
Bruschettę podaje się tradycyjnie w ramach przekąski na przyjęciach lub przed posiłkami. Może stanowić też danie śniadaniowe lub kolacyjne.
Podobne dania
Bruschetta przypomina inną włoską zakąskę, mianowicie panini. Panini o ciepła kanapka na bazie ciabatty, z warzywami, a różnicą między tymi daniami jest fakt, że panini zawiera mięso. Inna, warta uwagi kanapka to banh mi – wietnamska bułka z mięsem.
Ciekawostki na temat bruschetty
1. Bruschetta ma we Włoszech swoje święto. Obchodzi się je 2 lutego, ale tylko w gminie Spello.
2. Idealna bruschetta powinna być maksymalnie chrupiąca.