Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bruschetta

Bruschetta
włoska Bruschetta

Bruschetta

W kuchni włoskiej nie brak prostych, ale bardzo ciekawych przekąsek. Jedną z nich jest bruschetta, czyli kanapki lub grzanki posmarowane oliwą i z dodatkiem warzyw oraz sera. Bruschetta jest daniem ekspresowym, dlatego idealnie nadaje się do tego, by podjąć nią niespodziewanych gości.

Czym jest bruschetta?

Bruschetta to rodzaj kanapek z grzanek. Kanapki powstają na bazie białego pieczywa z oliwą i czosnkiem, a dodatkami bardzo często są pomidory, ser feta i bazylia. Istnieją też wersje z papryką. Całym sekretem dania jest świeżość składników. Im świeższe i lepszej jakości, tym lepsza bruschetta.

Bruschetta była kiedyś daniem rozpowszechnionym wśród rolników. Kanapkami zajadali się przede wszystkim plantatorzy oliwek. Istnieje przekonanie, że to właśnie na takich plantacjach powstała ta przekąska, a jej twórcami byli pracownicy tłoczni, którzy opiekali chleb na ogniu i smarowali go świeżo wytłoczoną oliwą. Nie jest natomiast pewne, w którym regionie stworzono potrawę, choć wymienia się 3 – Kalabrię, Apulię i Toskanię.

Jak przygotowuje się bruschettę?

Zrobienie bruschetty zajmuje dosłownie kilka chwil. Kucharz przygotowuje grzanki z białego chleba lub bułek, a następnie smaruje je oliwą oraz roztartym czosnkiem i układa dodatki w postaci sera, warzyw i ziół. Do przygotowania przekąski wykorzystuje się też ciabattę lub bułki paryskie.

Przekąska może być też przygotowywana z dodatkiem innych składników znanych w kuchni włoskiej – np. oliwek, mozzarelli czy kaparów.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bruschettę?

Bruschettę podaje się tradycyjnie w ramach przekąski na przyjęciach lub przed posiłkami. Może stanowić też danie śniadaniowe lub kolacyjne.

Podobne dania

Bruschetta przypomina inną włoską zakąskę, mianowicie panini. Panini o ciepła kanapka na bazie ciabatty, z warzywami, a różnicą między tymi daniami jest fakt, że panini zawiera mięso. Inna, warta uwagi kanapka to banh mi – wietnamska bułka z mięsem.

Ciekawostki na temat bruschetty

1. Bruschetta ma we Włoszech swoje święto. Obchodzi się je 2 lutego, ale tylko w gminie Spello.

2. Idealna bruschetta powinna być maksymalnie chrupiąca.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bruschetta w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy