Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Carpaccio

Carpaccio
włoskie Carpaccio

Carpaccio

Potrawa carpaccio to nic innego jak surowe mięso pokrojone w bardzo cienkie plasterki. Tradycyjnie danie było przygotowywane z wołowiny, teraz przygotowuje się je również z mięsa cielęcego, a nawet z łososia, tuńczyka lub dziczyzny. Obowiązkowym dodatkiem jest oliwa lub sok cytrynowy, a opcjonalnym ser.

Czym jest carpaccio?

Carpaccio to prosta potrawa, w skład której wchodzi przede wszystkim surowe mięso. Carpaccio po raz pierwszy zaserwowano w roku 1950. Hrabina Amalii Nani Mocenigo poinformowała właściciela restauracji Harry’s Bar, że lekarz rekomendował jej spożywanie surowego mięsa. Właściciel podał więc hrabinie nową potrawę – właśnie carpaccio. Restaurator Giuseppe Cipriani nazwał tak swoje danie, dlatego że przypominało mu kolorystykę dzieł malarza Vittore Carpaccio. Co ciekawe, danie przyniosło właścicielowi restauracji taką sławę, że w niedługim czasie stał się bardzo bogaty.

Nazwa potrawy tak bardzo się przyjęła, że dzisiaj mianem carpaccio określa się różnego rodzaju surowe mięsa. Carpaccio występuje w wielu różnych wersjach – bardzo często wieńczy je kopczyk z rukoli i pomidorów, a wtedy potrawa zmienia się w sałatkę.

Jak przygotowuje się carpaccio?

Dobrej jakości mięso kroi się na bardzo cienkie plasterki lub cienko rozbija i dekoracyjnie układa na talerzu. Całość polewana jest oliwą bądź sokiem z cytryny i serwowana z parmezanem lub sałatką. Carpaccio powinno być krojone bardzo ostrym nożem, by plasterki mięsa były jak najcieńsze, a następnie mocno schłodzone.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć carpaccio?

Carpaccio serwowane jest jako przystawka. Doskonale komponuje się zarówno z potrawami warzywnymi, jak i z daniami mięsnymi. Jest integralną częścią wielu przyjęć okolicznościowych, a także rodzinnych spotkań. Carpaccio jest też w pewnym sensie odpowiednikiem befsztyka tatarskiego. Można podawać je jako zakąskę do czerwonego wina.

Podobne dania

Carpaccio powstaje z surowych składników, tak samo, jak japońskie sashimi. W skład sashimi również wchodzi mięso a czasami też ryby lub owoce morza.

Ciekawostki na temat carpaccio

1. Carpaccio jest bardzo popularne we Friuli i na Słowenii. Podaje się je tam z cytryną, rukolą i tostem.

2. Carpaccio serwowane jest w niektórych lokalach z sosem majonezowym, sosem Worcestershire lub sosem vinaigrette.

3. Do przygotowania rybnego carpaccio wykorzystuje się tłuste gatunki ryb – łososia, halibuta lub tuńczyka. Chude są zbyt suche.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Carpaccio w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy