Carpaccio


Carpaccio
- Czym jest carpaccio?
- Jak przygotowuje się carpaccio?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć carpaccio?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat carpaccio
-
Kuchnia Włoska
-
Baza dania Mięso / Ryby
-
Rodzaj dania Przystawka
-
Dla kogo Miłośnicy lekkich potraw
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest carpaccio?
Carpaccio to prosta potrawa, w skład której wchodzi przede wszystkim surowe mięso. Carpaccio po raz pierwszy zaserwowano w roku 1950. Hrabina Amalii Nani Mocenigo poinformowała właściciela restauracji Harry’s Bar, że lekarz rekomendował jej spożywanie surowego mięsa. Właściciel podał więc hrabinie nową potrawę – właśnie carpaccio. Restaurator Giuseppe Cipriani nazwał tak swoje danie, dlatego że przypominało mu kolorystykę dzieł malarza Vittore Carpaccio. Co ciekawe, danie przyniosło właścicielowi restauracji taką sławę, że w niedługim czasie stał się bardzo bogaty.
Nazwa potrawy tak bardzo się przyjęła, że dzisiaj mianem carpaccio określa się różnego rodzaju surowe mięsa. Carpaccio występuje w wielu różnych wersjach – bardzo często wieńczy je kopczyk z rukoli i pomidorów, a wtedy potrawa zmienia się w sałatkę.
Jak przygotowuje się carpaccio?
Dobrej jakości mięso kroi się na bardzo cienkie plasterki lub cienko rozbija i dekoracyjnie układa na talerzu. Całość polewana jest oliwą bądź sokiem z cytryny i serwowana z parmezanem lub sałatką. Carpaccio powinno być krojone bardzo ostrym nożem, by plasterki mięsa były jak najcieńsze, a następnie mocno schłodzone.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć carpaccio?
Carpaccio serwowane jest jako przystawka. Doskonale komponuje się zarówno z potrawami warzywnymi, jak i z daniami mięsnymi. Jest integralną częścią wielu przyjęć okolicznościowych, a także rodzinnych spotkań. Carpaccio jest też w pewnym sensie odpowiednikiem befsztyka tatarskiego. Można podawać je jako zakąskę do czerwonego wina.
Podobne dania
Carpaccio powstaje z surowych składników, tak samo, jak japońskie sashimi. W skład sashimi również wchodzi mięso a czasami też ryby lub owoce morza.
Ciekawostki na temat carpaccio
1. Carpaccio jest bardzo popularne we Friuli i na Słowenii. Podaje się je tam z cytryną, rukolą i tostem.
2. Carpaccio serwowane jest w niektórych lokalach z sosem majonezowym, sosem Worcestershire lub sosem vinaigrette.
3. Do przygotowania rybnego carpaccio wykorzystuje się tłuste gatunki ryb – łososia, halibuta lub tuńczyka. Chude są zbyt suche.