Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Ceviche

Ceviche
sałatka Ceviche

Ceviche

Ceviche to sałatka z ryby lub owoców morza albo obu tych produktów. Cechuje ją dodatek ostrej papryczki chili oraz cebuli. Ceviche wydaje się prostą przekąską, ale w rzeczywistości przygotowanie jej w odpowiedni sposób wymaga prawdziwego kunsztu kulinarnego i doboru idealnych składników.

Czym jest ceviche?

Sałatka ceviche powstaje z ryby, krewetek albo innych owoców morza. Zasadniczy składnik wzbogacany jest cebulą oraz ostrą papryczką. Przygotowanie idealnego ceviche może się wydawać proste, ale tak naprawdę potrzeba dużych umiejętności i wiedzy, żeby danie wyszło dokładnie takie, jak zakłada przepis.

Przede wszystkim niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej ryby. Musi to być ryba morska – ryby słodkowodne w ogóle nie nadają się do przygotowania sałatki. Do przygotowania ceviche najczęściej używa się dorsza, okonia morskiego, soli albo łososia. Konieczne musi być to także świeża ryba, dlatego że mrożona nie pozwala na uzyskanie właściwego smaku i delikatności.

Jak podają źródła, ceviche mogła powstać już ok. 2000 lat temu, a sałatkę miała stworzyć północnoperuwiańska cywilizacja Moche. Danie wyglądało wtedy oczywiście całkiem inaczej niż dzisiejsza wersja, ale między tamtą i obecną, można się doszukiwać wielu podobieństw. Wersja, która znana jest dziś pod nazwą ceviche, powstała najprawdopodobniej w czasach kolonialnych.

Jak przygotowuje się ceviche?

Tradycyjny przepis na ceviche zakłada, że posiekaną, surową rybę zalewa się sokiem z limonki i doprawia cebulą, chili oraz solą. Soku musi być dość dużo, bo aż 150 ml na pół kilograma ryby. Po zalaniu kawałeczków marynatą, ryba odstawiana jest na kilka godzin w chłodne miejsce. Tak zamarynowana, nasiąka smakiem przypraw i kruszeje. Dzisiaj znacznie częściej dodaje się też owoce morza – przede wszystkim krewetki.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć ceviche?

Sałatka ceviche podawana jest z przystawkami takimi jak awokado, kukurydza, słodkie ziemniaki czy sałata – ogólnie rzecz biorąc z takimi, które cechują się lekko słodkim smakiem. Składniki te mogą być też dodawane bezpośrednio do potrawy.

Ceviche powinno być przygotowywane przed samym podaniem. Im dłużej sałatka jest przechowywana, tym bardziej traci na jakości. Ważne jest także to, że sałatka powinna być wymieszana, nigdy warstwowa.

Podobne dania

Ceviche, w którym wykorzystano krewetki, przypomina hiszpańską potrawę gambas al ajillo, czyli krewetki smażone z czosnkiem i papryką. Odważniejsi miłośnicy ryby mogą skusić się również na japońskie danie fugu przygotowywane z trującej ryby fugu.

Ciekawostki na temat ceviche

1. Ceviche jest daniem bardzo popularnym na Karaibach i w całej Ameryce Łacińskiej – przede wszystkim w Ekwadorze, Peru, Chile i Kolumbii.

2. Stan zamarynowania ryby ocenia się po kolorze jej mięsa. Ryba jest dobrze zamarynowana, kiedy jej mięso jest białe na całym przekroju. Kwas zawarty w soku z cytrusów pozwala na denaturację białek mięsa, a tym samym na jego „ugotowanie na zimno”.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Ceviche w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy