Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Banh mi

Banh mi
wietnamska kanapka Banh mi

Banh mi

Banh mi to prosta wietnamska potrawa z mąki ryżowej i pszennej z dodatkiem warzyw i mięsa z kurczaka bądź wieprzowiny. Wyglądem danie przypomina znanego wszystkim hot-doga, jednak smakuje zupełnie inaczej. Banh mi przygotowuje się szybko, ale je z prawdziwą celebracją.

Czym jest banh mi?

Banh mi jest jedną z najprostszych i jednocześnie jedną z najpopularniejszych wietnamskich potraw. To nic innego, jak bagietka z mąki ryżowej i pszennej, którą nadziewa się mięsem i warzywami. Potrawę podaje się czasami również z jajecznicą, jajkiem sadzonym albo mięsnymi klopsikami.

Istnieje wiele odmian banh mi. Poszczególne nazwy odpowiadają zawsze rodzajowi nadzienia.

  • Bánh mì gà – wersja z kurczakiem,
  • Bánh mì bì – wersja z pokrojoną skórą wieprzową,
  • Bánh mì thịt nướng – wersja z wieprzowiną z grilla,
  • Bánh mì trứng – wersja z jajecznicą,
  • Bánh mì xíu mại – wersja z pokrojonymi klopsikami mięsnymi.

Bez względu na rodzaj mięsa, w banh mi znajdziemy praktycznie zawsze ten sam zestaw warzyw. Są nimi ogórek, papryka chilli, marchew i rzodkiew japońska. Dodatkowo w banh mi mamy też pasztet oraz kolendrę, majonez i tofu.

Przepis na danie jest pochodzenia francuskiego, ale widać w nim także wpływy chińskie.

Jak przygotowuje się banh mi?

Tradycyjnie banh mi przygotowywane jest z bagietki wypiekanej z mieszanki mąki ryżowej i pszennej. W niektórych częściach Wietnamu spotyka się wersję z bułką w kształcie tosta, ale bagietka jest zdecydowanie popularniejsza. Kucharz rozcina ją, smaruje wewnątrz pasztetem lub nakłada go po prostu do środka i układa na sobie wszystkie składniki.

Ile miejsc podawania, tyle odmian banh mi. Czasami warzywa krojone są w plasterki, innym razem w słupki, a mięso ma różny stopień rozdrobnienia. W niektórych przypadkach do banh mi dodaje się także ser oraz szynkę, co jeszcze bardziej upodabnia potrawę do hot-doga. Jednakże banh mi nie jest wbrew pozorom kolejną odsłoną niezdrowego dania. Wręcz przeciwnie – w Wietnamie dba się o to, by znalazły się w niej smaczne i zdrowe składniki. Kucharze przygotowują też danie w wersji wegetariańskiej.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć banh mi?

Banh mi je się, trzymając bułkę w rękach. Można się wspomagać widelczykiem i skropić danie ulubionym sosem. Zdecydowanie jest to potrawa typowo śniadaniowa, ale można jeść ją także na lunch, obiad lub wczesną kolację.

Podobne dania

Miłośnicy banh mi powinni też spróbować bánh xèo, czyli ryżowych naleśników nadziewanych mięsem i warzywami. Danie bánh xèo jest bardzo dobrą propozycją zarówno na śniadanie, jak i późny obiad.

Ciekawostki na temat banh mi

1. Słodkawy i przyjemny posmak kanapki jest spowodowany zastosowaniem cynamonowego pasztetu.

2. W banh mi najlepiej sprawdzają się piklowane warzywa, ale można też wykorzystać świeże.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Banh mi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy