Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bocadillos

hiszpańskie kanapki Bocadillos
Bocadillos

Bocadillos

Bocadillos to jedne z popularniejszych i zarazem bardzo tanich przekąsek. Kanapki te przygotowuje się z hiszpańskiego pieczywa przypominającego bagietkę i podaje z warzywami, sosami i mięsem. Dodatki do bocadillos mogą być różne, ale cechą charakterystyczną jest zawsze podłużny kształt kanapki.

Czym są bocadillos?

Kanapki bocadillos są daniem, które powstaje z hiszpańskiego chleba w kształcie bagietki oraz z sosami – pomidorowym, ketchupem, aioli, majonezowym lub z musztardą. Wyróżnia się kilka zasadniczych rodzajów bocadillos:

  • Almussafes – wersja z kiełbasą sobrasada, serem i cebulą.
  • Esgarrat – kanapka z kiszonym dorszem, czosnkiem i czerwoną papryką.
  • Serranito – ciepłe kanapki z mięsem z grilla, plastrami pomidora, suszoną szynką oraz smażonym zielonym pieprzem.
  • Brascada – z filetem wołowym oraz serem i bekonem.
  • Tumbadito – z mięsem indyka, serem i zielonym pieprzem.
  • Kike – wersja z szynką hiszpańską, smażonymi jajkami i cebulkami oraz majonezem.

Bocadillos jest kolejną potrawą kuchni hiszpańskiej, której popularyzację przypisuje się królowi Alfonso X. Podobno król ten nakazał podawanie w tawernach różnego rodzaju przekąsek, w tym właśnie kanapek.

Jak przygotowuje się bocadillos?

Chlebek jest przecinany na pół i napełniany składnikami. Jedne bacadillos mają bardzo proste składniki, które wystarczy odpowiednio pokroić. Inne natomiast zwierają bardziej skomplikowane mieszanki. W bocadillos mogą się znaleźć tak naprawdę dowolne składniki – mięso wieprzowe, wołowe, z kurczaka, a także owoce morza i warzywa takie jak pomidory, cebula, czosnek, papryka, oliwki, sałata czy papryka.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bocadillos?

Bocadillos popija się w Hiszpanii piwem, czerwonym winem albo kawą lub innymi napojami. Bocadillos podawane jest przede wszystkim w barach tapas oraz w kawiarniach. Kanapka stanowi też doskonałe danie śniadaniowe oraz idealny pomysł na podwieczorek.

Podobne dania

Kanapki podobne do bocadillos można znaleźć w kuchni wietnamskiej i włoskiej. Kuchnia wietnamska oferuje kanapkę banh mi, czyli bułkę z mięsem przypominającą hot-doga, natomiast kuchnia włoska bruschettę, czyli kanapkę z oliwą, pomidorami, czosnkiem i bazylią.

Ciekawostki na temat bocadillos

1. Chlebek na bocadillos musi mieć chrupiącą skórkę.

2. Bocadillos cieszy się w Hiszpanii taką popularnością dlatego, że łączy w sobie wszystkie cechy dania idealnego: jest szybkie w przygotowaniu, tanie, sycące i może być dopasowane do indywidualnych preferencji.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bocadillos w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy