Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Ayran

turecki Ayran
Ayran

Ayran

Ayran to tradycyjny turecki napój, który powstaje tylko z dwóch składników. Proporcje składników – wody i jogurtu, są ściśle określone. Ayran pije się najczęściej w upalne dni, dlatego że napój doskonale chłodzi. Tradycyjnie w kulturze tureckiej podejmuje się ayranem gości.

Czym jest ayran?

Ayran jest rodzajem napoju powstającego z jogurtu i wody połączonych ze sobą w proporcjach 2:1 lub 1:1. Napój przyprawia się solą, a czasami też pieprzem i jego cechą charakterystyczną (choć nie zawsze ma to miejsce), jest występowanie piany. Ayran stworzono w Turcji, ale napój rozprzestrzenił się także w innych krajach. Przykładowo w Albanii pije się go bez dodatku soli.

Ayran cieszy się na Bliskim Wschodzie taką popularnością, że można go kupić dosłownie w każdym lokalu, a w wersji gotowej – w plastikowych kubkach – także w sklepach. Co ciekawe, napój też można znaleźć również w restauracjach sieci Mc Donald’s. Do przygotowania napoju wykorzystuje się gęsty jogurt typu bałkańskiego. Jogurty bałkańskie są tak gęste, że można je wręcz kroić na kawałki, natomiast te zwykłe są zbyt wodniste i nie da się dzięki nim osiągnąć właściwej konsystencji oraz smaku.

Jak przygotowuje się ayran?

Przygotowanie napoju ayran jest proste – kucharz łączy ze sobą dwa składniki oraz doprawia całość tak, by cechowała się pożądanym przez niego smakiem, a następnie schładza. Czasami do napoju dodaje się posiekaną miętę. W wersji z miętą ayran bardzo dobrze odświeża i gasi pragnienie. Czasami Turcy dodają do napoju także inne dodatki smakowe – np. czosnek albo cytrynę. Jeżeli zastosuje się wodę gazowaną, to będzie można uzyskać efekt mocniejszego spienienia i lekkiego musowania. Pianę uzyskuje się też za pomocą miksowania składników.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć ayran?

Ayran podaje się obowiązkowo schłodzony i do kebaba. W Turcji podawany jest tradycyjnie w metalowych kubkach o kształcie tulipana. Ayran smakuje idealnie z młodymi ziemniakami i z różnego rodzaju pieczywem oraz potrawami z grilla. Dobrze komponuje się z daniami, w których znajduje się szczypiorek, koperek i czosnek. Ayran można podać też z daniem falafel, czyli z kotlecikami z ciecierzycy.

Podobne dania

Napojem bardzo podobnym do ayran jest doogh, którego serwuje się w Armenii oraz Iranie. Oba te napoje przygotowuje się jednak inaczej, gdyż doogh jest fermentowany i musujący. Z takich samych składników powstaje też napój lassi znany w kuchni indyjskiej, tylko że do lassi dodaje się jeszcze zmielone chili.

Ciekawostki na temat ayran

1. Arabowie oraz Ormianie nazywają ayran „tan”. Nazwa ta popularna jest też w Stanach Zjednoczonych.

2. W Turcji uważa się, że ayran doskonale wpływa na trawienie. Jest to po części prawda, dlatego że kultury bakterii zawarte w jogurcie poprawiają florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Ayran w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy