Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Lassi

Lassi
Magno lassi

Lassi

Lassi to indyjski napój przygotowywany na bazie jogurtu. W Indiach lassi przygotowuje się tak, by było słone i bardzo pikantne (np. chilli lassi). W innych częściach świata napój sporządza się w wersji słodkiej (np. mango lassi).

Czym jest lassi?

Lassi jest indyjskim napojem, powstającym z wody, jogurtu oraz przypraw. Przepis powstał setki lat temu w regionie Pendżabu. Smakosze lassi uważają, że napój nie tylko chłodzi, ale też syci, dlatego traktowany jest jak „płynna przekąska”. Tradycyjna receptura przygotowania lassi zakłada, że napój powinien być doprawiony szafranem, kuminem i chilli. Lassi sprzedaje się zarówno w restauracjach, jak i na przydrożnych kramach. W Indiach napój ten można znaleźć również w sklepach, w wersji butelkowanej.

Jak przygotowuje się lassi?

Tradycyjne lassi powstaje z połączenia jogurtu i wody, a także dodatku przypraw (w tym chilli). Mimo że lassi jest słone i ostre, podaje się je w celu orzeźwienia, szczególnie w bardzo ciepłe dni. Najważniejszym składnikiem lassi jest jogurt, ale ważną funkcję odgrywa też świeżo rozgnieciona lub zblendowana papryczka.

W niektórych lokalach napój przygotowywany jest na słodko, a wtedy do jogurtu dodaje się wodę różaną i owoce (mango, truskawki, cytrynę). Niektóre restauracje serwują też kawowe lassi. Powstaje ono bardzo podobnie, z tym że zamiast chilli i kuminu dodaje się kilka łyżek kawy oraz cukier.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć lassi?

Lassi podaje się w wysokiej szklance i można je udekorować składnikami, które znajdują się w danej wersji napoju. Na brzeg szklanki „zakłada” się kawałeczek cytryny, mango lub papryczki.

Podobne dania

Bliskowschodnim odpowiednikiem lassi jest ayran. Jest tak podobny, że czasami bywa traktowany jako ten sam napój pod inną nazwą. Lassi występuje jednak w większej liczbie odmian.

Ciekawostki na temat lassi

W niektórych regionach Indii lassi przygotowuje się z… marihuaną. Jest ona tam legalna, a napój w takiej wersji pije się podczas świąt religijnych.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Lassi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy