Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Massaman curry

Massaman curry
tajski Massaman curry

Massaman curry

Massaman curry jest słodko-kwaśnym daniem, które przygotowuje się z kurczaka, cebuli, ziemniaków, pasty massaman curry, mleka kokosowego i przypraw. Całość wzbogacona jest smakiem z trawy cytrynowej oraz prażonymi fistaszkami.

Czym jest massaman curry?

Istnieją dwie teorie tłumaczące pochodzenie dania massaman curry. Jedna z nich mówi o tym, że potrawa ta wywodzi się z Malezji i jej nazwa pochodzi od słowa massam, co oznacza kwaśny. Według innej teorii massaman curry zostało przywiezione do Tajlandii w XVII wieku i początkowo nazwa dania brzmiała mussulman curry. Jak było naprawdę, tego chyba się nie dowiemy, ale jedno jest pewne – massaman curry to jedno z najpopularniejszych tajskich dań. Potrawa powstaje z połączenia kurczaka, ziemniaków, mleka kokosowego i przyprawiana jest anyżem, chilli, sosem rybnym, białym pieprzem oraz cukrem.

Jak przygotowuje się massaman curry?

Tajski kucharz kroi kurczaka i ziemniaki w dość dużą kostkę, a następnie dusi je z pastą curry, mlekiem kokosowym, orzechami i przyprawami. Jeżeli płyny odparowują, dodaje wodę, by składniki były przez cały czas zanurzone. Na koniec całość doprawia się sosem rybnym. Massaman curry podaje się czasami jako zupę, a innym razem jak danie typu curry, czyli w wersji ze zredukowanym sosem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć massaman curry?

Postać massaman curry może być różna w zależności od miejsca podania. W jednych lokalach danie wygląda jak zupa (ma dużo rzadkiego sosu), w innych natomiast jak mięso z sosem, ale są też takie wersje, w których massaman curry jest mocno odparowane. Z reguły potrawę je się jako zupę, ale można też potraktować ją jako drugie danie, które będzie poprzedzone np. zupą udon, ramen czy zupą bun bo hue.

Mimo że massaman curry ma w składzie ziemniaki, to danie to można podawać z ryżem jaśminowym. Do przyprawienia służy natomiast sos rybny.

Podobne dania

Miłośnicy massaman curry powinni spróbować dań takie jak butter chicken, czyli maślanego kurczaka wywodzącego się z kuchni indyjskiej, jak również chicken korma, chicken jalfrezi oraz chicken madras. Wszystkie te potrawy to odmiany indyjskiego curry, w których zastosowano mięso z kurczaka.

Ciekawostki na temat massaman curry

1. Massaman curry tradycyjnie przygotowuje się z kurczaka, ale w niektórych lokalach można spotkać wariacje na temat tego dania z zastosowaniem mięsa z kaczki, wołowiny, baraniny lub wieprzowiny.

2. Pasta curry, którą doprawia się massaman curry, łączy w sobie przyprawy takie jak gałka muszkatołowa, kminek, anyż, goździki, liście laurowe, cynamon i kardamon.

3. Potrawa została zakwalifikowana przez CNNGo do jednej z 50 najlepszych na świecie.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Massaman curry w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy