Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bifana

Bifana

Bifana

Bifana to z pozoru bardzo prosta kanapka, której główny składnik stanowią kawałki wieprzowiny. Niektórym może pod tym względem przypominać kebab albo amerykańskie burgery. Nic podobnego! Ten portugalski fast food swój wyjątkowy smak zawdzięcza aromatycznemu sosowi, w którym przygotowuje się mięso.

Czym jest bifana?

Bifana, a dokładnie bifana no pão, to wyjątkowo nieskomplikowane portugalskie danie, które przypomina fast food. Jest to prosta kanapka z duszoną wieprzowiną przygotowywaną w sosie z pomidorów i wina lub mieszkanki wina i piwa. W Portugalii ten przysmak można kupić na każdym rogu. Danie to przygotowywać można na dwa sposoby: jeden pochodzi z Porto, a drugi z Lizbony. Różnią się one przede wszystkim obecnością piwa bądź jego brakiem w sosie do mięsa. Najpopularniejszy jest przepis na bifanę z Porto, do której dodaje się piwo. W praktyce jednak bifanę przygotowuje się w Portugalii na wiele różnych sposobów. Różnice dotyczą przede wszystkim składników sosu.

Jak przygotowuje się bifanę?

Głównym składnikiem słynnej portugalskiej kanapki z wieprzowiną jest mięso. Według niektórych przepisów powinno się ono marynować 24 godziny przed duszeniem. Kluczowy dla smaku jest sos, w którym przyrządza się wieprzowinę. Najpierw na oliwie z oliwek dusi się ząbki czosnku, liście laurowe, paprykę mieloną i pomidory z puszki. Następnie dodaje się przecier pomidorowy, wino i piwo i dusi wszystko przez kolejnych kilka minut. Potem wyjmuje się liście laurowe i miksuje sos na gładką masę. Do zblendowanego sosu wkłada się kawałki cienko pokrojonego mięsa i dusi je przez ok. 40 minut, aż zmiękną. Doprawia się solą, pieprzem i nieodłącznym sosem piri piri. Mięso podaje się bułce lub chlebie.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać bifanę?

Bifanę można jeść na obiad i kolację. W klasycznym wydaniu mięso podaje się skąpane w piwno-winnym pomidorowym sosie, w którym zostało przygotowane. Z reguły wszystko zwieńczone jest charakterystyczną słodką musztardą. Całość zamyka się w chrupiącej bułce lub pajdach chleba. Bifanę można podać jako samodzielną kanapkę lub serwować z frytkami. Najlepiej smakuje oczywiście z zimnym, portugalskim piwem.

Podobne dania

Bifana jest podobna do wielu kanapek z mięsem podawanych w różnych częściach świata. Na swój sposób przypomina amerykańskiego hamburgera, z wyjątkiem sposobu, w który przygotowuje się mięso. Przede wszystkim nie jest ono mielone i smażone, tylko krojone w cienkie plastry i duszone. Wielu osobom bifana przypomina hot doga lub kebab. Jednak nie ma ona sobie równych właśnie ze względu na winno-pomidorowy sos. Najbliżej jej do hiszpańskiej bocadillo; tam taką kanapkę podaje się z różnymi dodatkami, podczas gdy w Portugalii bifana przygotowywana jest wyłącznie z wołowiną.

Ciekawostki na temat bifany

Ojczyzną bifany jest Vendas Novas, czyli małe miasteczko w regionie Alentejo. Według tradycji to właśnie tam powstała pierwsza taka przekąska. Motto tego rejonu brzmi: „Twoja podróż przebiega lepiej po Bifanie z Vendas Novas” i jest zarejestrowane jako oficjalny znak towarowy. Będąc tutaj koniecznie trzeba odwiedzić Páteo das Bifanas, czyli prawdopodobnie pierwszą w Portugalii restaurację, która spopularyzowała modę na tę regionalną potrawę.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bifana w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy