Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Focaccia

Focaccia
Focaccia z serem

Focaccia

Focaccia to rodzaj pieczywa powstającego w podobny sposób, jak ciasto na pizzę. Potrawa jest podawana często z mięsem, serem lub cebulą. Serwuje się ją zarówno jako przekąskę, jak i podstawę do kanapek. Focaccia jest ciastem grubym i dziurawionym przed pieczeniem.

Czym jest focaccia?

Ciasto focaccia przypomina pizzę, ale występuje w wielu różnych wersjach. Niektóre odmiany są suche i doprawione wyłącznie solą. Inne natomiast z dodatkiem pomidorów lub oliwek bądź z ziołami takimi jak szałwia i rozmaryn. Focaccia była znana już w starożytności, tylko że wtedy potrawa była pieczona nad paleniskiem. Nawet jej nazwa wywodzi się od słowa „ognisko”. Za twórców focaccii uznaje się Etrusków.

Focaccia tym różni się od pizzy, że czas wyrastania ciasta jest w jej przypadku znacznie dłuższy. Ciasto na pizzę wałkuje się i piecze zaraz po wyrośnięciu, natomiast ciasto na focaccię wymaga znacznie więcej zachodu.

Wyróżniamy kilka regionalnych odmian dania:

  • Focaccia di Camogli – bardzo twarde i suche pieczywo.
  • Focaccia col formaggio – wytwarzana w Recco nieopodal Genui.
  • Focaccia dolce – z miodem, rodzynkami i cukrem.
  • Focaccia veneta – z masłem, cukrem i jajkami.
  • Fougasse lub tarte glacée – odmiana focaccii serwowana podczas Wigilii.
  • Focaccia al rosmarino – z rozmarynem i solą morską, często traktowana jako rodzaj pizzy.
  • Focaccia al formaggio – z roztopionym serem.

Jak przygotowuje się focaccię?

Focaccia powstaje z drożdży, wody, mąki, oliwy i soli. Ciasto po wyrobieniu przykrywa się ściereczką i odstawia do wyrośnięcia. Po dwóch godzinach układa na blasze i ponownie odstawia, żeby rosło dalej. Następnie smaruje się je oliwą, posypuje rozmarynem i piecze.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć focaccię?

Focaccio podaje się zazwyczaj na ciepło, ale w niektórych przypadkach potrawa może być serwowana w formie zimnej przekąski. Ciasto kroi się, kiedy jest jeszcze ciepłe i podaje z oliwą bądź wykorzystuje jako bazę do kanapek lub sandwichów.

Podobne dania

Focaccio jest bardzo podobne do pizzy. Różnica polega tylko na sposobie przygotowania, a dokładnie na procesie wyrastania ciasta. Dodatkowo pizza serwowana jest z zapieczonymi dodatkami, natomiast focaccię piecze się zazwyczaj bez dodatków.

Ciekawostki na temat focaccii

1. Zachowanie wilgotności pieczywa możliwe jest dzięki posmarowaniu go przed pieczeniem oliwą.

2. Pizza bianca często traktowana jest jako jedna z odmian focacci.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Focaccia w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy