Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bánh gối

Bánh gối
pierożki Bánh gối

Bánh gối

Bánh gối to jedna z najpopularniejszych potraw kuchni wietnamskiej. Te smażone pierożki przypominające poduszki nadziewa się jajkiem i mięsem wieprzowym. Gotowe danie macza się w sosie rybnym albo podaje z bulionem.

Czym jest bánh gối?

Bánh gối to rodzaj nadziewanych, mięsnych pierogów. Przygotowuje się je z mąki z tapioki oraz pszennej i nadziewa starannie przygotowanym farszem, a następnie smaży. Na bánh gối składa się wieprzowina, kalarepa, makaron sojowy, grzyby, szalotka i jajko.

Jak przygotowuje się bánh gối?

Danie bánh gối wygląda niepozornie, ale wcale nie jest takie proste w przygotowaniu. Kucharz musi starannie dobrać wszystkie składniki, przygotować specjalne ciasto drożdżowe, a także farsz. Ciasto wyrabia się z dwóch rodzajów mąk: z tapioki i pszennej z dodatkiem kurkumy i drożdży.

Farsz natomiast sporządza się z mięsa mielonego, warzyw takich jak szalotka, kalarepa, aż 6 różnych rodzajów grzybów (w shitake, mun i straw mushroom). Niezbędny do przygotowania farszu jest też olej sojowy, a także jajko na twardo i makaron ryżowy. Farsz przyprawia się solidną dawką soli i pieprzu, marchew i kalarepę kroi w plasterki, a pozostałe składniki bardzo drobno sieka. Powstały farsz nakłada się do ciasta, a na samą górę dodaje pół jajka przepiórki. Całość jest słodka, ale jednocześnie też dość słona.

Wietnamscy kucharze przygotowują bánh gối także w wersji wegetariańskiej.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bánh gối?

Pierożki bánh gối podaje się na półmisku wyłożonym liśćmi sałaty, razem z sosami i warzywami. Można je też zalać bulionem, przez co stworzą bardzo pożywną „wkładkę”. Prawdziwe bánh gối powinny być złociste, dlatego kucharz dodaje do ciasta kurkumę, a także bardzo dba o odpowiedni czas smażenia potrawy.

Podobne dania

W kuchni wietnamskiej można spotkać wiele dań z mąki ryżowej z wołowiną. Potrawą pokrewną w tym przypadku są z pewnością naleśniki bánh xèo z mięsem wieprzowym i grzybami. Danie bánh xèo smaży się jednak na oleju kokosowym i wzbogaca większą ilością warzyw.

Ciekawostka na temat bánh gối

Bánh gối przygotowuje się w Wietnamie szczególnie w chłodne dni.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bánh gối w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy