Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bánh Cuốn

Bánh Cuốn
wietnamskie naleśniki Bánh Cuốn

Bánh Cuốn

Bánh cuốn to sycące danie z mąki ryżowej, wieprzowiny, warzyw, świeżych ziół i grzybów mun. Naleśniki bánh cuốn można jeść z powodzeniem na śniadanie, a także na kolację. Sekretem ich smaku jest odpowiednie balansowanie między smakami i cienkie ciasto ryżowe.

Czym jest bánh cuốn?

Bánh cuốn to rodzaj nadziewanych naleśników z grzybami, wieprzowiną i ziołami. Ryżowe ciasto na naleśniki jest fermentowane, a wietnamski kucharz zawsze dba o to, by po przygotowaniu naleśniki było bardzo cienkie i elastyczne. Właściwa metoda przygotowania gwarantuje, że danie jest bardzo lekkie. Farszem do naleśników jest mielona wieprzowina, smażona z grzybami mun, ogórkiem, kiełkami fasoli, sosem rybnym i cebulą.

Potrawa powstała na północy Wietnamu. W innych częściach kraju znane są też jej inne wersje, na przykład z krewetkami. Danie bánh cuốn świetnie przyjęło się też w innych krajach. Przykładowo w kuchni tajskiej, ale tam naleśniki suszy się na słońcu i podaje z ryżową sałatką.

Jak przygotowuje się bánh cuốn?

Fermentowane ciasto ryżowe wylewa się na tkaninę, która rozpostarta jest nad garnkiem z gotującą się wodą. Wystarczy kilka chwil, by naleśniki były gotowe. Wtedy kucharz delikatnie zdejmuje je i przekłada na talerz, a później nakłada na każdego naleśnika farsz i zawija.

Farsz do naleśników tworzy się poprzez podsmażenie składników i przyprawienie ich ziołami oraz sosem rybnym. Kiełki fasoli należy sparzyć, szalotkę pokroić w piórka a ogórka w paski. Całość doprawia się kolendrą, czosnkiem, tajską bazylią i sokiem z limonki. Sekretem bánh cuốn jest chrupiący farsz, który smaży się na niewielkiej ilości tłuszczu. Danie posypuje się prażoną cebulką oraz posiekaną kolendrą.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bánh cuốn?

Bánh cuốn najlepiej smakuje z sosem nuoc mam cham lub rybnym, a także szynką cha lua. Idealnym dodatkiem będzie też sałatka z tofu. Naleśniki podaje się na wspólnym talerzu, ułożone jeden obok drugiego i dekoruje zieleniną. Danie można podać na dużym półmisku, układając naleśniki na środku, a sałatkę i sosy po bokach.

Podobne dania

Smakosze naleśników bánh cuốn mogą spróbować też bardzo podobnej potrawy, czyli bánh xèo. To również naleśniki, tylko że smażone i podawane z mięsno-warzywnym farszem doprawionym mlekiem kokosowym.

Ciekawostki na temat Bánh Cuốn

1. Naleśniki do bánh cuốn ściąga się z garnka specjalnym, bambusowym patyczkiem, najlepiej o długości 40 cm. W Wietnamie patyczki są rzeźbione, nie tylko dla poprawy ich wyglądu, ale też po to, aby ciasto zbytnio się do nich nie przyklejało.

2. Bánh cuốn je się w Wietnamie tradycyjnie podczas zmiany fazy księżyca.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bánh Cuốn w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy