Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Arroz con leche

arroz con leche
hiszpański Arroz con leche

Arroz con leche

Arroz con leche jest śniadaniowym daniem wywodzącym się z kuchni hiszpańskiej. Potrawa ma w składzie ryż i mleko oraz dodatki smakowe, takie jak cukier oraz skórki cytrusów. Arroz con leche można jeść schłodzony lub na ciepło.

Czym jest arroz con leche?

Deser arroz con leche to nic innego jak ryż na mleku, przyprawiony do smaku cukrem, skórką cytrynową, cynamonem, wanilią oraz skórką pomarańczową. Deser ten w różnych odsłonach jest znany nie tylko w Hiszpanii, ale też w krajach takich jak Panama, Peru, Gwatemala, Honduras, Portugalia, Urugwaj czy Argentyna.

Deser w zależności od miejsca przygotowania może być urozmaicany i jednocześnie też zagęszczany dodatkami takimi jak bakalie, śmietana, mąka czy jajko. W dawnych przepisach, kiedy cukier nie był jeszcze znany, smaku deserowi nadawał miód. Cukier trzcinowy zadomowił się w Hiszpanii dopiero ok. XIII wieku i od tego czasu rzadziej przyrządzano arroz con leche z miodem. Biały cukier pojawił się w przepisie dopiero około XIX wieku, kiedy to w Hiszpanii otwarto pierwszą rafinerię.

Deser arroz con leche mimo prostoty, podawany jest nawet na najbardziej wykwintnych przyjęciach i w najlepszych restauracjach. Jego pochodzenie jest arabskie, gdyż to Arabowie przywieźli do Hiszpanii większość składników, z których składa się arroz con leche. W Hiszpanii, ryżowy pudding pojawił się najpierw w Andaluzji, a później rozprzestrzenił na całe terytorium kraju.

Jak przygotowuje się arroz con leche?

Wszystkie składniki na arroz con leche umieszcza się w garnku, a następnie gotuje do 10 minut, przez cały czas mieszając. Bardzo ważny jest wyważony dodatek cukru oraz pozostałych przypraw smakowych. Tylko to zagwarantuje, że deser będzie miał odpowiedni smak. Po ugotowaniu, arroz con leche przelewa się do pucharków lub kubeczków i schładza. Czasami do puddingu dodaje się też odrobinę masła lub miodu.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć arroz con leche?

Arroz con leche dekoruje się przed podaniem cynamonem oraz gałązkami mięty. Deser podawany jest zazwyczaj mocno schłodzony, ale czasami jadany jest też na ciepło. Trzeba przy tym jednak uważać, bo może oparzyć język i usta, jak miało to miejsce w przypadku legendy na temat innego włoskiego deseru, mianowicie crema catalana.

Podobne dania

Arroz con leche przypomina wspomniany wyżej deser crema catalana, który również ma w składzie mleko oraz skórki cytrynowe i pomarańczowe. Część składników użytych do przygotowania arroz con leche pokrywa się także ze składnikami wykorzystywanymi w deserze flan.

Ciekawostki na temat arroz con leche

1. Danie arroz con leche jest bogate w składniki odżywcze. Znajdziemy w nim między innymi dużą ilość wapnia i potasu, ale też białko oraz witaminy A i D, magnez oraz kwas askorbinowy.

2. Deser, podobnie jak crema catalana dekorowany jest czasami karmelizowanym cukrem.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Arroz con leche w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy