Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chop suey

chop suey

Chop suey

Chop suey – to jedno ze sztandarowych dań kuchni chińskiej, które można znaleźć w menu większości chińskich restauracji. Chop suey przygotowuje się z mięsa kurczaka, grzybów, pędów bambusa i sosu sojowego. Alternatywnie można użyć wołowiny albo ryb. Chop suey zawsze podawane jest z ryżem.

Czym jest chop suey?

Chop suey to tradycyjna potrawa kuchni chińskiej, którą zazwyczaj przygotowuje się z mięsem kurczaka, krewetkami, jajkami i warzywami. W daniu ważną rolę odgrywają także kiełki sojowe, seler naciowy i kapusta. Chop suey ma postać potrawki w gęstym sosie. W dosłownym tłumaczeniu nazwa oznacza „różne kawałki”.

Historia powstania chop suey nie do końca jest jasna. Jedna z teorii głosi, że danie zostało wymyślone w USA przez chińskich emigrantów, kolejna, że chop suey zostało po raz pierwszy ugotowane dla pijanych górników czy też, że przepis został stworzony przez kucharza samego premiera Li Hongzhanga.

Jak przygotowuje się chop suey?

Tradycyjnie chop suey jest przygotowywane z cienkich pasków kurczaka marynowanych w wódce, sosie sojowym i obtoczonych w mące kukurydzianej. Mięso smaży się, a później łączy ze smażonymi warzywami (np. marchewką, cebulą, papryką, selerem naciowym, fasolą i pomidorem). W niektórych wersjach chop suey ma w składzie aż 10 różnych rodzajów warzyw. Chop suey często przygotowywane jest również z wołowiną lub wieprzowiną oraz krewetkami i jajkiem. Całość przyprawia się imbirem, czosnkiem, sezamem i sosem ostrygowym.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć chop suey?

Chop suey podaje się tradycyjnie z ryżem i polewa niewielką ilością sosu, który pozostał na patelni. Istotną kwestią podczas przygotowywania chop suey jest krótki czas smażenia i duszenia potrawy. Obróbka powinna trwać tylko tyle, ile składniki potrzebują do zmięknięcia.

Podobne dania

Chop suey to danie bardzo podobne do chow mein. Różnica polega na tym, że w chow mein podaje się nie z ryżem, a ze smażonym makaronem.

Ciekawostki na temat chop suey

1. Chop suey przygotowuje się w woku metodą stir-fry, czyli szybkiego smażenia.

2. W Ameryce, gdzie chop suey jest bardzo popularne, przygotowuje się je, panierując kurczaka i smażąc go w głębokim tłuszczu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chop suey w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy