Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bhaji

Bhaji
indyjskie Bhaji

Bhaji

Bhaji to rodzaj przekąski rodem z kuchni indyjskiej. Przygotowuje się ją bardzo szybko i podaje najczęściej na przydrożnych straganach. Bhaji to racuszki z mąki pszennej z dużą ilością cebuli oraz dodatkiem chili, pomidorów a czasami też szpinaku.

Czym jest bhaji?

Bhaji to rodzaj racuszków cebulowych, które smaży się na oleju i podaje z sosami.
W skład bhaji wchodzi ciasto z besanu, cebula i przyprawy. Na przepis składają się również pomidory i papryczki chili. Niektóre wersje bhaji przewidują dodatek innych warzyw.

Jak przygotowuje się bhaji?

Bhaji przygotowuje się poprzez połączenie rozgniecionych pomidorów i chili z dodatkiem soli i cukru. Całość gotuje się i studzi, a później sporządza ciasto z mąki pszennej z dodatkiem mąki z ciecierzycy oraz jajek, wody i cebuli. Po wymieszaniu całości nabiera się ciasto na dużą łyżkę i wylewa na rozgrzany tłuszcz. Bhaji smaży się na złoty kolor i odsącza.

Bhaji mogą mieć różne kształty, począwszy od placuszków przez kulki. Wygląd zależy od miejsca, w którym się je przygotowuje. W celu uzyskania pięknego żółtego koloru dodaje się do ciasta odrobinę kurkumy.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bhaji?

Bhaji podaje się z sosami do maczania. Może być to słodki sos jak np. mango chutney albo sos ostrygowy, słodko-kwaśny sos chili lub różnego rodzaju dipy np. raita.

Dobrze przygotowane bhaji powinno być odsączone na papierowym ręczniku. Wtedy potrawa jest znacznie lżejsza.

Podobne dania

Smakosze smażonych przekąsek mogą spróbować jeszcze samosy, czyli pierożków z warzyw, pakory, czyli warzyw smażonych w cieście albo któregoś z chińskich dań dumplings – baozi lub jiaozi.

Ciekawostki na temat bhaji

1. W Indiach bhaji jest traktowane jako danie typu fast food, ale w bardzo dopracowanej wersji można spotkać je też w wysokiej klasy restauracjach.

2. Żeby uzyskać ostrzejsze bhaji, szefowie kuchni dodają do ciasta większą ilość chili.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bhaji w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy