Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Czaszuszuli – pikantny gulasz wołowy kuchni gruzińskiej

Czaszuszuli
Czaszuszuli

Czaszuszuli – pikantny gulasz wołowy kuchni gruzińskiej

Czaszuszuli jest jednym z dań, które zazwyczaj jada się w Gruzji w sezonie zimowym. Ten mięsny, bogaty gulasz swoją pikantnością potrafi rozgrzać w najbardziej mroźny dzień. Jest przy tym bardzo aromatyczny.

Czym jest czaszuszuli?

Czaszuszuli w języku gruzińskim oznacza „pikantny”. Nie się ukryć, że danie to przeznaczone jest dla miłośników wyjątkowo ostrych potraw. Jego podstawę stanowi mięso. Najczęściej jest to wołowina, ale czasem używa się też innych gatunków, np. wieprzowiny, cielęciny lub jagnięciny. Mięso dusi się w specjalnych kociołkach z dużą ilością przypraw: czosnkiem, cebulą, zmielonym czarnym pieprzem, pietruszką, kolendrą i koperkiem. 

Przepis na czaszuszuli  pierwotnie nie zachował się w formie pisemnej, ale zgodnie z tradycją przekazywano go z ust do ust przez pokolenia. Między innymi to właśnie sprawiło, że w zależności od regionu Gruzji receptura czaszuszuli może być różna.

Jak przygotowuje się czaszuszuli?

Czaszuszuli to danie jednogarnkowe, a zatem szybkie. Dla uzyskania niepowtarzalnego smaku i aromatu kluczowy jest wybór dobrej jakości mięsa. Musi być ono soczyste. Do krótkiego smażenia, pieczenia i duszenia najlepiej nadaje się krzyżowa. Sekretem czaszuszuli jest odpowiednie obsmażenie mięsa na patelni, tak aby nie straciło na sprężystości. Dopiero po takiej wstępnej obróbce Gruzini marynują je w adżice, czyli pikantnej paście z papryki z dodatkiem soli, pieprzu, cebuli i czosnku. Im więcej adżiki, tym mięso będzie bardziej pikantne. Po upływie około 40 minut całość wrzuca się do jednego kociołka wraz z twardymi, świeżymi warzywami (pomidorami, papryką, cebulą). Wszystko dusi się pod przykryciem przez kolejne 30 minut, aż warzywa będą miękkie.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć czaszuszuli?

Gruzini podają czaszuszuli na gorąco najczęściej z zimnymi warzywami. Danie w głębokich miseczkach posypane jest dużą ilością ziół.  Aby przełamać ostrość smaku, czaszuszuli jada się z chlebkiem pita lub chaczapuri. Niedopuszczalne jest podawanie do niego ryżu i ziemniaków.

Podobne dania

Bezmięsną wariacją na temat czaszuszuli jest lobio – gulasz z fasoli. W smaku czaszuszuli przypomina tradycyjny gulasz mięsny, jest on jednak znacznie bardziej pikantny i aromatyczny, niż to, do czego przywykliśmy. Do czaszuszuli podobne są też dania mięsno-warzywne wywodzące się z kuchni węgierskiej.

Ciekawostki na temat czaszuszuli

  1. Czaszuszuli najlepiej smakuje na drugi dzień, kiedy wszystkie smaki i aromaty dobrze się ze sobą połączą.
  2. Gruzini popijają czaszuszuli czaczą – mocnym alkoholem (40 do 50%) produkowanym lokalnie z winogronowego moszczu, czasem także wybornymi gruzińskimi winami.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Czaszuszuli – pikantny gulasz wołowy kuchni gruzińskiej w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy