Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Lobio

Lobio
Lobio

Lobio

Kuchnia gruzińska słynie z aromatycznych, sycących, a zarazem prostych dań. Wiele z nich zawiera mięso, natomiast jaroszom można polecić lobio, czyli gęstą potrawę z fasoli przygotowaną z dużą ilością ziół, przypraw i orzechów włoskich. Przyrządza się ją jako zupę z fasoli, pastę albo potrawkę.

Czym jest lobio?

Lobio popularność zyskało początkowo wśród narodów Kaukaskich. Słowo „lobio” po gruzińsku oznacza po prostu fasolę, która stanowi główny składnik dania. W XVII wieku potrawa ta wytwarzana była z fasoli hiacyntowej, a dopiero od XVIII z fasoli, której używa się obecnie w praktycznie każdej kuchni na całym świecie. Poza fasolą, zgodnie ze starymi przepisami, lobio zawiera dużo ziół, m.in. kolendrę, szafran, cynamon, goździki i miętę. Im więcej aromatów, tym lepiej. Co ważne, lobio najlepiej smakuje na drugi dzień, kiedy wszystkie smaki wymieszają się ze sobą. Danie to zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście potraw, których należy skosztować, będąc w Gruzji. W różnych regionach kraju lobio przyrządza się nieco inaczej, dlatego pod tą nazwą występują zarówno zupa gruzińska, pasta z fasoli, jak i gulasz warzywny.

Jak przygotowuje się lobio?

Istnieje wiele sposobów gotowania lobio. W każdym gruzińskim domu przygotowuje się je dość podobnie, jednak niektóre składniki stosowane są wymiennie. Podawana na zimno (tzw. lobio nigozit) składa się przede wszystkim z ugotowanej i ostudzonej czerwonej fasoli, która następnie miażdżona jest z czosnkiem, cebulą, orzechami włoskimi, kolendrą, papryką chili i płatkami nagietka. Kiedy całość wystygnie i jest gotowa do podania, obficie posypuje się ją świeżymi ziołami. W konsystencji przypomina gęstą owsiankę. W wersji na gorąco może zawierać mięso. Podczas przyrządzania lobio ważne jest wstępne moczenie nasion fasoli w wodzie, co przyspiesza ich gotowanie.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć lobio?

Lobio podawane jest zarówno na ciepło, jak i na zimno. Zgodnie z tradycją powinno się serwować je w glinianych naczyniach w akompaniamencie kukurydzianego chlebka mchadi. Można również podawać je z chlebkiem pita, lawaszem lub szoti oraz dużą ilością ziół. Pasuje także do gruzińskiego chaczapuri. Czasami podaje się do tego także kiszonki, w tym kapustę, oraz nadal mało spotykane w Polsce kiszone zielone pomidory czy paprykę. 

Podobne dania

Lobio jest gęstym gulaszem, który można porównywać do wegańskiej wersji fasolki po bretońsku. Niektórym może przypominać też wegetariańskie leczo, ale bliżej mu do gruzińskiego dania adżapsandali (choć w tym przypadku bazą jest bakłażan).

Ciekawostki na temat lobio

  1. Legenda głosi, że rozpowszechnienie lobio zawdzięcza się królowej Tamarze, która wraz ze swoim wojskiem skosztowała dania w jednej z wiejskich chat stojącej na trasie ich przemarszu. Lobio nie tylko dało żołnierzom siłę, ale i zachwyciło znaną ze swej wybredności królową. W związku z tym danie to kojarzy się z ciepłem domowego ogniska i gościnnością.
  2. Wariacji na temat lobio może być wiele. Chociaż tradycyjnie używa się fasoli czerwonej, to istnieją również wersje na bazie fasolki białej, szparagowej, zielonej, nerkowej i czarnej.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Lobio w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy