Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Charczo – gruzińska zupa gulaszowa

Charczo
Charczo (czarczo)

Charczo – gruzińska zupa gulaszowa

Charczo to tradycyjna gruzińska zupa gulaszowa z wołowiny. Jest bardzo gęsta i pożywna, jej konsystencja przypomina niekiedy potrawkę. To idealna propozycja na chłodne dni. Orzechy włoskie, używane do zagęszczenia zupy, oraz typowo gruzińskie przyprawy nadają potrawie niezwykły smak i aromat.

Czym jest charczo?

Charczo to jedna z najlepszych zup gulaszowych w kuchni gruzińskiej. Jej cechą charakterystyczną jest lekko kwaśny smak uzyskiwany dzięki tkemali, czyli gruzińskiemu sosowi przygotowywanemu z kwaśnych owoców śliwy wiśniowej i specjalnie dobranej mieszanki przypraw. Gęsta konsystencja, dzięki której charczo jest niezwykle pożywne, to zasługa długo gotowanego wołowego mięsa, ryżu oraz drobno posiekanych orzechów włoskich, często spotykanych w kuchni gruzińskiej. Niezwykły aromat zupa zawdzięcza kolendrze – jednej z ulubionych przypraw Gruzinów, szafranowi imeretyńskiemu oraz kozieradce błękitnej, znanej pod nazwą ucho-suneli. Przepis na charczo powstał na terytoriach gruzińskiej Megreli, leżącej nad Morzem Czarnym, szybko jednak upowszechnił się w całym kraju. To jedno z ulubionych dań pasterzy, rolników i miłośników górskich wędrówek.

Jak przygotowuje się charczo?

Pierwotna, gruzińska nazwa tej zupy brzmi: dżorchis chorczi charszot, co dosłownie oznacza – zupa z mięsa wołowego. Aby przyrządzić ją według klasycznych receptur, należy użyć mostka w dużych kawałkach, które gotuje się wraz z kością. W niektórych przepisach zalecane jest uprzednie obsmażenie mięsa, aby wołowina była bardziej soczysta, następnie się ją dusi. Oprócz tkemali, ryżu, orzechów i przypraw do charczo dodaje się również cebulę. Nie podsmaża się jej, gdyż nie jest to zgodne z gruzińską tradycją. Cebulę dodaje się do zupy w całości, a po zakończeniu gotowania – wyjmuje z niej. Zasada ta dotyczy również papryczki chilli, którą wkłada się do zupy przekrojoną na pół. Jej zadaniem jest dodanie potrawie nieco pikanterii, choć charczo nie należy do ostrych potraw. Ponieważ zupa musi być gęsta, nie dodaje się do niej zbyt dużo wody – zazwyczaj ok. 1½ l na ½ kg mięsa. Podczas długiego czasu gotowania, ok. 2 godzin, ryż zaczyna się rozpadać, co jest cechą charakterystyczną tej zupy gulaszowej.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć charczo?

Charczo podaje się w głębokich talerzach lub czarkach. Zupę można ozdobić natką pietruszki oraz świeżą kolendrą. W Gruzji często podawana jest z tradycyjnie wypiekanym chlebem szoti. Z uwagi na konsystencję zupy warto zadbać o to, żeby mieć ją czym popić. W tym przypadku wybór Gruzinów najczęściej pada na lemoniadę bądź wino.

Podobne dania

Gulaszowa zupa z wołowiny jest jedną z klasycznych potraw gruzińskiej kuchni. Z uwagi na dobór przypraw i sposób gotowania trudno znaleźć danie o podobnym smaku. Natomiast pod względem konsystencji charczo przypomina nieco gulasz węgierski. Niekiedy porównywane jest również z krupnikiem, jednak w przeciwieństwie do niego charczo zawiera zdecydowanie mniej warzyw i nie jest tak płynne.

Ciekawostki na temat charczo

  1. Istnieje wiele lokalnych odmian charczo, które różnią się m.in. zawartością przypraw oraz sposobem gotowania. W niektórych przepisach dopuszczalne jest użycie innych niż mostek części wołowiny lub innego rodzaju mięsa, np. wieprzowiny, co zdarza się jednak rzadko.
  2. Niektóre przepisy zamiast przyprawy ucho-suneli podają chmeli-suneli. To znacząca różnica, ponieważ chmeli-suneli, w przeciwieństwie do ucho-suneli, jest mieszanką wielu ziół.
  3. Cechą charakterystyczną zup kaukaskich jest to, że nie przygotowuje się do nich zasmażki.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Charczo – gruzińska zupa gulaszowa w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy