Chaczapuri


Chaczapuri
- Czym jest chaczapuri?
- Jak przygotowuje się chaczapuri?
- Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć chaczapuri?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat chaczapuri
-
Kuchnia Gruzińska
-
Baza dania Ciasto
-
Rodzaj dania Przekąska
-
Dla kogo Miłośnicy węglowodanów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest chaczapuri?
Chaczapuri to jedna z najbardziej znanych potraw kuchni gruzińskiej. Ta pyszna przekąska często porównywana jest do włoskiej pizzy, jednak jest to zupełnie inny rodzaj placka. Nazwa tego dania pochodzi od słów chacza oznaczającego ser oraz puri oznaczającego chleb. Stąd też inna nazwa, pod którą występuje chaczapuri – gruziński chleb. W każdym regionie Gruzji chaczapuri przyrządza się w inny, oryginalny sposób, co jest jedną z jego cech charakterystycznych. Najpopularniejsze rodzaje tego gruzińskiego dania to: chaczapuri adżarskie (adżaruli) serwowane głównie w górzystych regionach położonych nad Morzem Czarnym (m.in. w Batumi), imeretyńskie (imeruli) serwowane głównie w środkowej części kraju (m.in. w Kutaisi czy Tkibuli) i megrelskie (megruli) popularne w północno-zachodniej części Gruzji. Na zachodzie, a zwłaszcza w regionie Gurii popularne jest też chaczapuri guruli, a w całym kraju jada się chaczapuri penowani. Każda z tych propozycji jest warta spróbowania.
Jak przygotowuje się chaczapuri?
Gruzini mawiają, że jednym z głównych składników chaczapuri jest dobry nastrój. Dlatego do jego przygotowania nie można przystępować w złym humorze, gdyż może to wpłynąć negatywnie na smak potrawy.
Danie chaczapuri przygotowywane jest na różne sposoby, w zależności od regionu i wybranych dodatków, jednak podstawowy przepis na chaczapuri bazuje na mące, drożdżach, mleku, serze oraz przyprawach. Tradycyjny, podstawowy farsz składa się z sera solankowego, ale chaczapuri robi się też z twarogu, mozzarelli, fety lub goudy.
Mimo wielu podobieństw każdy z wymienionych rodzajów chaczapuri wyróżnia się sposobem przygotowania:
- szykując chaczapuri adżarskie, po wyrobieniu ciasto formuje się w łódkę, nakłada do niej farsz serowy i wypieka w mocno nagrzanym piekarniku. Następnie kilka minut przed końcem pieczenia wbija się jajko i dodaje odrobinę masła. Jajko powinno być lekko ścięte, a żółtko nadal płynne. Masłem można też posmarować brzegi ciasta;
- w przypadku chaczapuri imeretyńskiego serowy farsz z dodatkiem surowego jajka wkłada się do środka ciasta, całość formuje się w cienki placek i piecze w piekarniku lub na suchej patelni. Gdy placek przygotowywany jest na patelni, należy go kilka razy obrócić w czasie smażenia. Przed podaniem przyrumieniony placek z obu stron smaruje się masłem;
- chaczapuri megrelskie przygotowuje się podobnie do imeretyńskiego. Główną różnicą jest sposób wykończenia dania. Na wierzch placka przygotowywanego po megrelsku wykłada się dodatkową warstwę sera;
- chaczapuri guruli, wypełniane jest serem z dodatkiem jajka ugotowanego na twardo; często robi się je z ciasta drożdżowego;
- chaczapuri penowani wyróżnia się na tle innych. Przygotowuje się je z ciasta francuskiego lub półfrancuskiego. Farsz przygotowany z sera wykłada się na rozwałkowany placek i przykrywa drugim. W odróżnieniu od wersji imeretyńskiej czy megrelskiej penowani formuje się tak, aby swoją formą przypominało zamkniętą kopertę. Tę wersję chaczapuri przygotowuje się w piekarniku. Podaje się je, gdy ciasto delikatnie się zarumieni;
- dla osób, które lubią fast foody, ciekawą propozycją jest chaczapuri na patyku. W taki sposób jest ono podawane zwłaszcza w regionie Kutaisi. Na patyku zawija się wcześniej przygotowane ciasto z farszem. Po upieczeniu patyk można wyjąć lub zostawić, co ułatwia jedzenie dania w czasie spacerowania.
Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć chaczapuri?
Chaczapuri można jeść jako samodzielną przekąskę, jednak najlepiej smakuje z dodatkiem sosów. Podstawowym dodatkiem jest jogurt naturalny – pasuje do każdego rodzaju gruzińskiego placka. Osoby lubiące bardziej wyraziste smaki mogą sięgnąć po sos adżika, który przygotowuje się na bazie pasty z czerwonej papryki o tej samej nazwie.
Chaczapuri po adżarsku podawane jest jako porcja dla jednej osoby, a chaczapuri imeretyńskie można dzielić na kilka porcji – jak pizzę.
Podobne dania
Różnego rodzaju placki to podstawa wielu kuchni świata. Chaczapuri często porównuje się z chlebkiem naan. Z uwagi na tradycyjny sposób wypiekania w glinianych piecach można je porównać również z podpłomykami, z tym że chaczapuri jest bardziej miękkie. Gruziński placek w wersji imeretyńskiej, gdzie farsz umieszczany jest w środku, można porównać również do pizzy typu calzone, gdzie farsz także zamyka się wewnątrz ciasta, w obu przypadkach jednym z głównych składników jest ser.
Ciekawostki na temat chaczapuri
- Gruzińskie chaczapuri typu adżaruli ma kształt łódki, inne rodzaje chaczapuri kształtuje się raczej w okrąg i kroi tak jak włoską pizzę, są też wersje tego dania składane w kopertę albo zawijane na patyku.
- Obecnie wiele restauracji serwuje chaczapuri z serem i różnymi dodatkami, które sprawiają, że to znane danie zyskuje nowe oblicza. Popularny jest między innymi farsz z dodatkiem szpinaku czy czerwonej fasoli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby danie nazwać chaczapuri, zawsze głównym składnikiem farszu powinien być ser.
- Innym rodzajem gruzińskiego chleba podawanego jako przystawka jest sztosis puri, który swoim kształtem przypomina anielskie skrzydła i wypieka się go w piecu w kształcie beczki.