Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tortellini

Tortellini
włoskie Tortellini

Tortellini

Tortellini to rodzaj pierożków, które powstają z ciasta makaronowego. Pierożki mają charakterystyczny kształt, bardzo podobny do znanych nam uszek. Występują z wieloma rodzajami farszów, ale dokładna i tradycyjna receptura prawdziwych tortellini (łącznie z użytymi przyprawami) regulowana jest przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Bolonii.

Czym jest tortellini?

Tortellini to rodzaj nadziewanych pierożków, w którym nadzienie stanowi mięso, ser lub grzyby. Tortellini podawane są zazwyczaj z sosem pomidorowym i posypane serem, najczęściej parmezanem. Danie pochodzi z regionu Emilia we Włoszech, a z jego powstaniem wiąże się dość sugestywna legenda. Podaje ona, że inspiracją do powstania tortellini miał być pępek Lucrezii Borgia. Kobieta przebywała w pewnej z gospód mieszczącej się w małym miasteczku, a gospodarz urzeczony pięknem damy podglądał ja wieczorem przez dziurkę do klucza. Jako że izba była oświetlona tylko nikłym płomieniem świecy, zdołał dostrzec wyłącznie jej pępek i wiedziony tym obrazem stworzył tej nocy tortellini.

Druga, bardzo podobna legenda mówi, że potrawa była zainspirowana pępkiem Wenus, która przebywała w Bolońskiej gospodzie wraz z Jowiszem. Natomiast trzecia, że danie jest sposobem przedstawienia żółwia, co miało ułatwić sprecyzowanie architektonicznych cech Modeny. W mieście tym siedemnastowieczne budynki nawiązują do tego właśnie zwierzęcia.

Kolejny, ostatni już mit o pochodzeniu tortellini głosi, że danie powstało za sprawą służby pracującej dla szlacheckich włoskich rodzin. Ponoć słudzy zbierali resztki po posiłkach i umieszczali je między dwoma arkuszami makaronowego ciasta, a następnie piekli.

Tortellini ma w kuchni włoskiej swój bliski odpowiednik. Są nim pierożki cappelletti, ale dań tych nie należy mylić, gdyż cappelletti cechują się innym sposobem wywinięcia końcówek ciasta.

Jak przygotowuje się tortellini?

Tortellini powstaje z ciasta makaronowego, w skład którego wchodzi mąka, jajko, sól i woda. Danie nadziewa się serami – parmezanem lub mozzarellą, mięsem a często też wędlinami takimi jak mortadela czy szynka. Rozwałkowany makaron kroi się na kawałki, na każdym układa łyżeczkę farszu, a następnie skleja i zawija końcówki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tortellini?

Pierożki podawane są tradycyjnie w bulionie wołowym lub drobiowym. Można je serwować także w śmietanie lub w różnego rodzaju sosach. Sos jest często komplementarny z nadzieniem.

Podobne dania

Bardzo podobne do tortellini są pierożki ravioli, również z kuchni włoskiej. Z kuchni innych narodów podobne będą chińskie baozi oraz indyjskie samosa. Również w kuchni japońskiej nie brak pierogów z farszami. Takimi najpopularniejszymi są gyoza występujące w trzech różnych wersjach.

Ciekawostki na temat tortellini

1. Tortellini ma sporo białka. Jest to aż 14 g w 100 g i cechuje je też dużą zawartość wapnia – 152 mg w 100 g.

2. Tortellini bywa nazywane makaronem pępkowym.

3. W sprzedaży dostępna jest większa odmiana tortellini – tortelloni. Pierożki tortellini ważą 2 gramy, natomiast tortelloni 5 g. Ponadto torttelloni prawie nigdy nie serwuje się w bulionie.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tortellini w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy