Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gnocchi

Gnocchi
włoskie kluseczki Gnocchi

Gnocchi

Potrawa gnocchi już na pierwszy rzut oka przypomina kopytka i zresztą podobnie też powstaje. Najstarsze gnocchi przygotowywało się z semoliny, dziś królują ziemniaki, ale istnieją też inne wersje. W zasadzie gnocchi można przygotować w niezliczonej ilości wersji.

Czym jest gnocchi?

Gnocchi to kluski powstające często z ziemniaków albo z mąki. Przygotowuje się je podobnie jak kopytka i często też mają wgłębienie, w którym zbiera się sos. Gnocchi uznawane są tradycyjnie za rodzinną potrawę, a w każdym lokalu i w każdym domu przygotowuje się ją nieco inaczej i serwuje z innymi składnikami. Danie to je się według tradycji 29 dnia każdego miesiąca, co ma związek z legendą, że właśnie tego dnia, tuż przed wypłatą, biedni robotnicy przygotowywali gnocchi, dlatego, że nie stać ich było na nic innego.

Dość popularnymi wersjami gnocchi są:

  • Gnocchi ala Romana – wersja przygotowywana z semoliny (pszennej kaszki), mleka i sera. Ma kształt płaskich talarków.
  • Gnocchi con ricotta e spinac – danie przygotowuje się z ricottą i szpinakiem. Jest to dość charakterystyczna wersja o zielonym zabarwieniu. Te kluski nazywane są często strozzapreti, co oznacza „dusiciele księży”. Nazwa ta wzięła się od sposobu jedzenia florenckiego duchowieństwa – księża konsumowali kluski tak łapczywie, że niemal się nimi dusili. Potrawa funkcjonuje też pod nazwą ravioli nudi.
  • Gnocchi di pane – powstaje ze skruszonego chleba.
  • Gnocchi z Lambardii – przygotowuje się z farszu z ravioli.

Jak przygotowuje się gnocchi?

Gnocchi przygotowuje się z różnych składników. Najczęściej są to ziemniaki, mąka gryczana, ser a czasami nawet warzywne puree. Ziemniaki gotuje się i przeciska przez praskę, następnie dodaje do nich jajko, pieprz i sól a później zagniata masę. Kucharz dba o to, by nie wyrabiać ciasta zbyt długo, bo wtedy zrzednie. Ciasto roluje się tak, jak na kopytka i kroi w kawałeczki o długości do 1,5 cm. W niektórych lokalach gnocchi dekorowane są za pomocą wgłębiania z widelca, przez co powstają na nich charakterystyczne paseczki. Kluski gotuje się w osolonej wodzie aż do wypłynięcia.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć gnocchi?

Gnocchi można podawać samodzielnie ze stopionym masłem, ale w kuchni włoskiej najczęściej podawane są z różnego rodzaju sosami, np. z sosem pesto. Mogą stanowić doskonały dodatek węglowodanowy do drugiego dania i zastąpić np. ziemniaki lub frytki.

Gnocchi można podawać z tartym parmezanem i oliwą, z sosem pomidorowy lub z masłem szałwiowym. Mogą być też podawane z gulaszem, podobnie jak kopytka.

Podobne dania

W kuchni japońskiej można znaleźć bardzo podobną potrawę i to nie tylko pod względem składników, ale i nazwy. To danie to mochi, czyli kluseczki z ryżu i wody.

Ciekawostki na temat gnocchi

1. Gnocchi to liczba mnoga od słowa gnocco, które oznacza „grudę”.

3. Jeżeli gnocchi jest przygotowywane z ziemniaków, kucharz używa jesiennej „sypkiej” odmiany.

3. Potrawa zyskała na popularności także w Brazylii, gdzie nosi nazwę „nhoque”.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gnocchi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy