Polenta


Polenta
- Czym jest polenta?
- Jak przygotowuje się polentę?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć polentę?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat polenty
-
Kuchnia Włoska
-
Baza dania Warzywa / Owoce
-
Rodzaj dania Danie główne
-
Dla kogo Miłośnicy węglowodanów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest polenta?
Polentę przygotowuje się z mąki kasztanowej bądź kukurydzianej. Danie jest rodzajem mamałygi, często z dodatkiem sera lub sosu. Polenta występuje w 3 odmianach kolorystycznych: czarnej, białej i żółtej. Wszystko zależy od rodzaju użytego składnika. Danie można spożywać samodzielnie, np. z masłem lub sosem pomidorowym albo zapiekać z warzywami i serem. Polenta jest potrawą bardzo uniwersalną. Można ją podawać jako rodzaj „pieczywa” do gulaszu, kroić w kostkę lub trójkąty i smażyć albo zapiekać z kiełbasą. Potrawa jest we Włoszech uznana za narodową i charakterystyczna szczególnie dla regionu Veneto, ale obecna jest w menu większości lokali gastronomicznych.
Danie stworzono w okresie republiki weneckiej. Chłopi walczący w armii mieli ograniczoną możliwość uprawy roli, ale musieli znaleźć jakieś źródło wyżywienia. Odpowiedzią na ich zapotrzebowanie stała się kukurydza, którą sprowadzano wtedy z Ameryki. Kukurydza była odporna i łatwa w uprawie, więc wykorzystano ją jako składnik codziennej diety, w tym podstawę polenty. Niestety z uwagi na niską wartość odżywczą, jaką cechuje się polenta, w tych regionach, gdzie stanowiła ona trzon wyżywienia, notowano wiele przypadków awitaminozy, czyli skrajnego niedoboru witamin.
Jak przygotowuje się polentę?
Potrawę gotuje się w wysokim naczyniu, by uniknąć poparzenia – polenta podczas gotowania bardzo pryska. Przygotowując polentę należy dodać mąkę kukurydzianą do wody (partiami) i przez cały czas mieszać zawartość garnka. Potrawa jest gotowa, kiedy na dnie garnka utworzy się skorupa. Po ugotowaniu przekłada się zawartość garnka do płaskiego naczynia, by zastygła i przybierała jego kształt.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć polentę?
Polenta po ostygnięciu często jest krojona i grillowana. Danie jest traktowane też jako główne. Polenta doskonale komponuje się z rybami. Rybę można usmażyć, ułożyć na polencie, a następnie posypać serem i zapiec. Polenta bardzo często jest też serwowana z szynką parmeńską, krewetkami, kurczakiem lub owocami.
Podobne dania
Najbliższym polencie daniem jest mamałyga znana na Węgrzech i w Rumunii. W tych krajach jest to potrawa jedzona przede wszystkim przez najbiedniejszych przedstawicieli społeczeństwa. We Włoszech polenta nie jest kojarzona z biedą.
Danie przypomina indyjskie bhaji, czyli racuszki z mąki i cebuli, a także pudding kheer i panna cottę. Wszystkie te potrawy cechują się konsystencja gęstego, zastygającego budyniu. Jeżeli polenta podawana jest w całości i z dodatkiem warzyw lub sosów, to wygląda niczym gruba pizza lub jak focaccia.
Ciekawostki na temat polenty
1. W kuchni włoskiej można wyróżnić ponad 100 różnych sposobów podawania polenty.
2. Najbardziej charakterystyczny smak ma polenta czarna, którą wytwarza się z gryki. Włosi nazywają tę wersję dania polenta nera.