Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Leczo

Leczo

Leczo

Leczo to potrawa, która pochodzi z Węgier, ale błyskawicznie zrobiła karierę także w innych krajach Europy: na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Czechach, Polsce, a nawet w Izraelu. Węgierska wersja tego dania jest jednak niepowtarzalna i znacząco różni się od tego, co znamy jako leczo w Polsce.

Czym jest placek leczo?

Leczo to węgierska wersja ragoût z pomidorów i świeżej białej papryki duszonej na smalcu, najczęściej z dodatkiem słoniny. Obowiązkowa jest także podsmażona na złoty kolor cebula i papryka w proszku. Nie ma tutaj natomiast popularnych w polskiej wersji tego dania kabaczków czy cukinii. Zupełnie inna jest także konsystencja tego dania. Węgierskiemu leczo bardzo daleko do kształtu, w jakim w Polsce często podaje się leczo.

Jak przygotowuje się leczo?

Na świecie znajdziemy dużo różnych wersji leczo, między innymi z dodatkiem cukinii czy mięsa drobiowego. Węgierskie leczo występuje natomiast tylko w wersji warzywnej z ewentualnym dodatkiem kiełbasy (uzupełnione kawałkami mięsa natychmiast zbliżyłoby się bowiem do nie mniej słynnego gulaszu). Stałe są także składniki węgierskiego przepisu: papryka, pomidory, cebula i oczywiście duża ilość papryki w proszku. Do węgierskiego leczo wykorzystuje się najczęściej białą paprykę. Jest ona nieco mniej pikantna. Najpierw sieka się cebulę, paprykę kroi się w dużą kostkę, a pomidory parzy wrzątkiem, obiera ze skórki i dopiero kroi. Kiełbasę tnie się w plasterki. Najpierw do garnka wrzuca się cebulę i kiełbasę, po zrumienieniu cebuli dodaje się mieloną paprykę i podsmaża do momentu, kiedy ściemnieje, a przez to stanie się bardziej aromatyczna. Następnie dodaje się świeżą paprykę, wszystko podlewa się odrobiną wody i dusi kilka minut pod przykryciem. Na koniec wrzuca się pomidory, doprawia solą, pieprzem i ostrą papryką. Wszystko razem dusi się jeszcze około 15 minut. Dzięki długiemu smażeniu papryka oraz cebula są bardzo miękkie, a jednocześnie jędrne. Wydzielają także niezwykły aromat, który wyróżnia węgierskie leczo.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać leczo?

Tradycyjne węgierskie leczo wyróżnia się na tle innych odmian tego dania także konsystencją. Jest ono traktowane nie tylko jako samodzielna potrawa, lecz także jako dodatek do kotletów schabowych lub innych mięsnych potraw. W tym drugim przypadku bardzo często leczo jest przygotowywane tylko z warzyw, bez dodatku kiełbasy. Niektórzy pod koniec duszenia dodają do środka jajka. Jeszcze inni na początku dodają odrobinę ryżu, który zagęszcza potrawę. Oryginalne węgierskie leczo z pewnością nie przypomina więc zupy paprykowej z cukinią czy bakłażanem, którą często można spotkać latem w Polsce. To danie gęste, któremu bardzo daleko do konsystencji zupy.

Podobne dania

Leczo węgierskie ma odpowiedniki w Polsce czy na Ukrainie. Najbardziej przypomina oczywiście ragoût. Wersja leczo z cukinią lub bakłażanem zbliża się do prowansalskiego ratatouille.

Ciekawostki na temat leczo

Leczo przygotowywane na Węgrzech znacznie częściej traktuje się jako dodatek do dań niż pełnowartościowy posiłek. Przyrządza się je szczególnie w okresie letnim, na początku jesieni, kiedy na Węgrzech trwają zbiory uprawianej tam papryki.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Leczo w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy