Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Azu

Azu
Azu

Azu

Azu to rozgrzewająca i sycąca potrawa kuchni tatarskiej, która na stałe zagościła na ukraińskich stołach. Jest to aromatyczne danie z mięsa duszonego z dodatkiem warzyw. Tradycyjnie przygotowywane jest z wołowiny, a także z baraniny lub jagnięciny.

Czym jest azu?

Azu to wołowina duszona na sposób tatarski. Potrawa znana jest również pod nazwą aze lub ase. Pojawiła się w kuchni ukraińskiej wraz z ekspansją tatarską w XV wieku. Kuchnia tatarska wywarła spory wpływ na kulinaria wielu krajów wschodniosłowiańskich. Dania nią inspirowane znajdziemy między innymi w kuchni rosyjskiej i ukraińskiej (zwłaszcza w okolicach Krymu, gdzie żyje największe skupisko Tatarów krymskich), a także na wschodnich terenach Polski. 

Jak przygotowuje się azu?

Tradycyjne potrawy tatarskie mięsne bazują na baraninie i wołowinie. Pojawiają się też wersje z jagnięciną lub drobiem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że z uwagi na wyznanie (islam), Tatarzy w swojej kuchni nie stosują wieprzowiny.

Wołowina po tatarsku musi być przygotowywana bez pośpiechu. Na początku mięso pokrojone na cząstki obsmaża się niewielkimi partiami. Następnie na rozgrzanym oleju podsmaża się cebulę. W tym czasie można pokroić pozostałe składniki (ziemniaki, pomidory, czosnek), które w miarę gotowania dorzuca się do sosu. Gdy mięso będzie już miękkie, dodaje się ogórki kiszone, które nadają potrawie charakterystyczny smak i aromat.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć azu?

Mówi się, że azu należy gotować i podawać wyłącznie w dobrym nastroju. W innym przypadku, gdy danie będzie przygotowywane w gniewie lub smutku, złe emocje mogą przejść na osobę, która będzie spożywać tę potrawę.

Przed jedzeniem azu można oprószyć drobno posiekaną natką pietruszki, która podkreśli smak całego dania. Wołowinę przygotowaną na sposób tatarski można podawać w niewielkich miseczkach lub specjalnych garnuszkach glinianych. Taki sposób serwowania dań mięsnych jest bardzo popularny na Ukrainie.

Jeżeli do sosu nie zostały dodane ziemniaki, można je podać jako dodatek do dania. Azu pasuje również do ryżu i kaszy.

Podobne dania

Potrawy bazujące na duszonym mięsie pozwalają się rozgrzać i nasycić, dlatego popularne są szczególnie w regionach chłodnych i górzystych. Przykładem podobnego dania jest ukraiński bogracz czy węgierski gulasz. Do azu można przyrównać również rosyjski strogonow, a także gruzińską gęstą zupę bozbasz.

Ciekawostki na temat azu

  1. Dawniej ludy koczownicze z uwagi na trudny dostęp do świeżego mięsa często przygotowywały dania z tego suszonego.
  2. Tatarzy do robienia azu używali niegdyś młodej koniny.
  3. Potrawy tatarskie są popularne także na Podlasiu. Można tam skosztować wersji azu przygotowywanej z drobiu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Azu w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy