Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Ratatouille

Ratatouille
Ratatouille

Ratatouille

Ratatouille należy do jednogarnkowych jarskich dań francuskich, serwowanych głównie w porze obiadowej. Bogactwo warzyw, oliwy, świeżych ziół i przypraw sprawia, że aromat i smak dania pozostają na długo w pamięci.

Czym jest ratatouille?

Ratatouille, czyli warzywne danie z Nicei, zrobiona jest głównie z bakłażana, cukinii, cebuli, pomidorów i papryki (w niektórych wersjach dodaje się mięso). Warzywa dusi się z dużą ilością ziół (tzw. herbs de Provence) na patelni lub w specjalnych kociołkach. Słowo ratatouille wywodzi się z francuskiego i nawiązuje do czasownika touiller oznaczającego ‘mieszanie’. Pierwsze wzmianki o potrawie pochodzą z XVIII w. Legendy mówią o tym, że ratatouille została stworzona przez ubogich rolników, którzy zaczęli przetwarzać zebrane na własnych ziemiach warzywa na pożywne i ciepłe danie. Początkowo przepis na ratatouille był bardzo prosty. Obecną formę danie przybrało dopiero w okresie międzywojennym, kiedy to zaczęli po nie sięgać najbardziej wybitni kucharze. Jest bardzo popularne we wszystkich krajach basenu Morza Śródziemnego, gdzie słońce sprzyja uprawie soczystych warzyw. 

Jak przygotowuje się ratatouille?

Ratatouille to kolorowa symfonia soczystych i świeżych warzyw, przyrządzana z dużą ilością ziół prowansalskich (najlepiej smakuje, gdy zioła nie są suszone, a zerwane prosto z krzaczka). W duże plastry kroi się typowo letnie warzywa, w tym pomidory, bakłażana, paprykę (najlepiej we wszystkich kolorach) oraz cukinię. Nie mniej ważne jest dodanie pokrojonej w plastry cebuli i czosnku. Sekret tkwi w tym, aby każde z warzyw smażyć oddzielnie (poza pomidorem, czosnkiem i ziołami). Następnie całość dusi się na małym ogniu przez około 40 minut. Warzywa smażone oddzielnie zachowują swój unikalny smak. Nawet jeśli nie ma się któregoś z warzyw, potrawa wychodzi smaczna. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć ratatouille?

Ratatouille często serwuje się we Francji jako dodatek do dań mięsnych i rybnych lub jako oddzielną potrawę. W wielu krajach europejskich ratatouille podawana jest z ryżem lub kawałkami chrupiącego pieczywa. W niektórych rejonach Francji na wierzch kładzie się ćwiartki ugotowanego jajka. Do picia proponuje się czerwone wino typu Rioja czy Pinot Noir.

Podobne dania

Podobne do ratatouille dania podawane są w wielu zakątkach basenu Morza Śródziemnego. Do najczęściej wymienianych zaliczają się:

  • pisto – pochodząca z Hiszpanii, smażona na patelni potrawa z bakłażana, cukinii, papryki, pomidorów i cebuli, podawana z sadzonym jajkiem na wierzchu;
  • peperonata – pochodzące z Włoch danie przyrządzone z wielokolorowych papryk;
  • briam – grecka zapiekanka warzywna z bakłażanem, pomidorami oraz cukinią;
  • tumbet zapiekanka warzywna pochodząca z Majorki, bardzo zbliżona do pisto, lecz z dodatkiem ziemniaka.

Ciekawostki na temat ratatouille

  1. W 2007 roku Disney Pixar wyprodukował film animowany o tytule „Ratatouille”. To historia sympatycznego szczura, którego pasją było gotowanie. Jego popisowym daniem stała się właśnie francuska ratatouille. Po premierze bajki popularność potrawy znacznie wzrosła, w efekcie czego stała się ona jednym z najczęściej zamawianym dań wegetariańskich.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Ratatouille w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy