Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Langos (langosz)

Langos (langosz)

Langos (langosz)

Langosz, po węgiersku langos, to placek z ciasta drożdżowego, który smaży się na głębokim tłuszczu i podaje z różnego rodzaju dodatkami – przede wszystkim śmietaną, czosnkiem i żółtym serem. Danie to jest również bardzo popularne na Słowacji.

Langos (langosz)

Langosz to jedna ze specjalności kuchni węgierskiej. Placek drożdżowy przygotowuje się z mąki, drożdży, ugotowanych tłuczonych ziemniaków, mleka, cukru, soli i oleju. Następnie z ciasta formuje się płaskie placki o średnicy kilku, ewentualnie kilkunastu centymetrów i smaży na głębokim tłuszczu. Węgrzy jadają langosze najczęściej z masłem czosnkowym, śmietaną i żółtym serem, choć zdarzają się także wersje na słodko. To między innymi dodatki do ciasta sprawiają, że danie to nie należy do najlżejszych. Jeden langosz ma około 250–300 kalorii.

Jak przygotowuje się langosz?

Do przygotowania langoszy używa się przede wszystkim zimnych ziemniaków. To wyróżnik ciasta na te placki. Węgrzy często wykorzystują te, które pozostały z obiadu z poprzedniego dnia. Lepiej nie próbować przygotowywać ciasta z ciepłych ziemniaków, ponieważ te błyskawicznie wchłoną mąkę i w efekcie ciasto będzie wyjątkowo twarde. Ciasto zagniata się z dodatkiem drożdży, mleka, odrobiny cukru i soli, po czym odstawia do wyrośnięcia na co najmniej godzinę. Po tym czasie z masy odrywa się mniejsze kawałki i z nich formuje niezbyt grube placki. Smaży się je na głębokim oleju, rozgrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza. Absolutnie nie można smażyć placków na nie do końca rozgrzanym oleju, bo nie będą się one rumienić, tylko wchłaniać tłuszcz. Z tego samego powodu nie zaleca się smażenia kilku langoszy jednocześnie (im więcej ciasta na patelni, tym bardziej obniża się temperatura smażenia). Z drugiej strony trzeba uważać, aby langosze nie usmażyły się zbyt szybko. Powinny być rumiane na zewnątrz i upieczone w środku.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym podawać langosze?

Gorące placki serwuje się na Węgrzech najczęściej z kwaśną śmietaną z dodatkiem przeciśniętego przez praskę czosnku. Sposobów podania langoszy jest wiele. Często wykorzystywane dodatki to: posiekana szynka, żółty ser, skwarki, pokruszona bryndza, duszona cebulka. Langosz serwowany z gulaszem można traktować jak pełnowartościowe danie obiadowe. Rzadziej podaje się langosze na słodko, ale można spotkać wersję z cukrem lub konfiturami.

Langosze bardzo często traktuje się jako danie uliczne, węgierski fast food, bo rzeczywiście bez problemu można je kupić w większości małych barów i niewielkich restauracji. Często langosze przygotowuje się także w domu.

Podobne dania

Langosz przypomina najbardziej włoską pizzę. Ciasto na obydwa dania jest bardzo podobne, oprócz ziemniaków, które dodaje się do węgierskiego fast foodu. Inna jest także metoda obróbki termicznej. Langosz w pewnej mierze jest podobny do polskich placków ziemniaczanych i słynnego placka węgierskiego, tyle tylko, że w tych daniach kluczowe są tarte smażone ziemniaki (a nie gotowane) połączone z ciastem drożdżowym.

Ciekawostki na temat langosza

Węgierska nazwa „langos” pochodzi od słowa „láng”, które oznacza płomień. Termin ten odnosi się do tradycyjnego sposobu przygotowania langosza, który był początkowo wypiekany w piecach chlebowych, bezpośrednio po wyjęciu z nich gotowych bochenków. Pierwotnie langos był więc traktowany jako potrawa śniadaniowa. Dzisiaj znacznie częściej jest postrzegany jako przekąska, którą spożywa się w ciągu dnia.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Langos (langosz) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy