Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bogracz

Bogracz
Bogracz

Bogracz

Bogracz to gęsta zupa gulaszowa, którą tradycyjnie przygotowuje się w kociołku zawieszonym nad ogniskiem. Przepis na tę potrawę przywędrował na Ukrainę z Węgier, gdzie bogracz jest jednym z najpopularniejszych dań obiadowych. Zachwyca swoją wyrazistością smaku i wyjątkowym aromatem.

Czym jest bogracz?

Zupa bogracz szczególnie popularna jest w regionie Zakarpacia. W tamtejszej kuchni widać wyraźne wpływy kuchni węgierskiej, ale i słowackiej. To właśnie z Węgier do Ukrainy przywędrowała potrawa. Zgodnie z przepisem i tradycją zupa powinna być przygotowywana w tradycyjnym kociołku zawieszonym nad ogniskiem. Od tego naczynia wywodzi się też nazwa potrawy – z węgierskiego bogrács. Dawniej zupę szczególnie chętnie przygotowywali pasterze. Dzisiaj często serwowana jest w wielu restauracjach, w różnych wariantach, z licznymi smacznymi dodatkami.

Jak przygotowuje się bogracz?

Do przygotowania tradycyjnego bogracza potrzeba przede wszystkim czasu i cierpliwości. Danie powinno długo się dusić na niewielkim ogniu. Najlepiej smakuje na drugi dzień po ugotowaniu. W podstawowej wersji składa się z mięsa oraz warzyw, takich jak: ziemniaki, cebula, czosnek, fasola i papryka. W pierwszej kolejności w rozgrzanym kociołku na gorącym tłuszczu smaży się cebulę oraz czosnek. Następnie wkłada się mięso i obsmaża z każdej strony. Po zalaniu odpowiednią ilością wody dodaje się wszystkie przyprawy i zostawia potrawę do gotowania na co najmniej 2 godziny. Trzeba pilnować tego, żeby ogień pod kociołkiem był mały, a pokrywka lekko uchylona. Pod koniec gotowania stopniowo dodaje się warzywa – zaczynając od tych najtwardszych – i dalej dusi, aż wszystkie składniki będą miękkie. 

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć bogracz?

Ukraińska zupa gulaszowa podawana jest na wiele sposobów. W wielu miejscach popularny jest bogracz z lanymi kluseczkami lub serwowany na osobnym talerzu. Bogracz wołowy doskonale smakuje również z dodatkiem kwaśnej śmietany. Zupa może być jedzona także z chlebem. Składnikiem, który czasami jej towarzyszy, jest wytrawne czerwone wino.

Serwując to mięsne danie, na stole stawia się większy kociołek, a zupę rozlewa się do mniejszych miseczek. Niektóre restauracje podają bogracz w małych naczyniach, pod którymi ustawia się podgrzewacze, co sprawia, że ciepłą potrawą można delektować się przez dłuższy czas.

Podobne dania

Treściwe i gęste zupy na bazie mięsa charakterystyczne są dla kuchni pasterskiej – dania te miały być łatwe w przygotowaniu, rozgrzewać i sycić. Podobną potrawą jest bozbasz, czyli pochodząca z kuchni gruzińskiej zupa z jagnięciny. Jednak najsłynniejszym przysmakiem tego typu jest węgierska zupa gulaszowa doprawiona dużą ilością ostrej papryki. Biorąc pod uwagę, że jest to danie jednogarnkowe, można przyrównać je również do węgierskiego leczo lub rosyjskiego strogonowa.

Ciekawostki na temat bogracza

  1. Będąc na Ukrainie, warto poprosić miejscowych o możliwość uczestniczenia w procesie gotowania zupy. Często takie wspólne przyrządzanie posiłku przeradza się w wielogodzinną biesiadę, w której czasie można poznać nie tylko sposób robienia bogracza, ale również ciekawe miejscowe historie.
  2. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że każda dobra gospodyni ma swój własny sposób na przygotowanie i doprawienie bogracza.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bogracz w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy